Jestem młodą osobą, zbliżam się do 18 roku życia. W mojej rodzinie przejawia się ChAD, schizofrenia,

7 odpowiedzi
Jestem młodą osobą, zbliżam się do 18 roku życia. W mojej rodzinie przejawia się ChAD, schizofrenia, depresja, nerwica. Coraz częściej w mojej osobie rodzice dostrzegają skłonności takie jakie ma mój tata (ChAD, schizofrenia, depresja). Potrafię interesować się jedną rzeczą, dążyć do niej i z niej zrezygnować. W ciągu dwóch lat zmieniłam kierunek liceum 2 razy, z czego za drugim razem szkole. Mam od ponad roku chłopaka, który ma moje nieszczęście ćpał i ja zaczęłam popadać w dziwne paranoje. Zaczęłam nie spać po nocach i czytapam o narkotykach, ciągle oskarżam go ze cpa, sprawdzałam go testem (wynik negatywny) i to mi nie starxza. Ciągle myślę o tym chociaż wiem, że skończył z tym. Ostatnio stałam się aspołeczna. W klasie mi się nie przelewa i mam problemy ze znajomymi w klasie którzy plotkują. Przejmuje się tym i trzymam to w sobie, tłumacząc się ludziom do których to dochodzi. Czy coś jest nie tak ?
Witam, problemy emocjonalne wymagają diagnostyki i planu postępowania. Zapraszam na konsultację, wtedy mogę spojrzeć na Pani skargi całościowo i dostosować dla Pani plan terapii. Pozdrawiam

Jeśli Pani samopoczucie sprawia dyskomfort warto zadbać o siebie, udać się do specjalisty psychiatry i się nie męczyć dalej z Pani dolegliwościami. Skierowanie do psychiatry w ramach NFZ nie jest potrzebne. Pozdrawiam serdecznie. Piotr Markowski
Witam. Tak zwany pozytywny wywiad rodzinny- choroby psychiczne u bliskich nie oznaczają że Pani też zachoruje, tego nie dziedziczy się w tak prosty sposób jak na przykład grup krwi. Jest Pani w trudnym okresie życia. W tym okresie, zwanym okresem trzecich narodzin, młodzież w pełni odkrywa siebie. Zyskuje wyższy stan samoświadomości, która osiąga taki poziom rozwoju, że młody człowiek staje się zdolny do wyjścia poza sferę dostępnych mu stosunków społecznych - sięga do wartości wyższych, do zagadnień dotyczących samej egzystencji, próbuje kierować swoim postępowaniem, jest to tak zwany kryzys adolescencyjny- próba określenia swojej drogi, priorytetów, zasad w relacjach międzyludzkich. Większość młodych ludzi jakoś sobie z tym radzi, część potrzebuje wsparcia - namawiam na wizytę u psychologa, który zapewne uspokoi Pani obawy. Pozdrawiam.
Niezależnie o tego na jakie i na które choroby chorują nasi rodzice, nasze własne trudne przeżycia nie muszą być chorobą. Może to sygnały egzystencjalnych rozterek młodości? Może to trudy ustalenia własnej osobowości? Próby odszukania własnego sposobu kontaktowania się z innym? Dorze byłoby skontaktować się z psychologiem, psychoterapeutą.
Jestem specjalistą psychiatrii dorosłych i do chwili uzyskania pełnoletności kieruję pacjentów do psychiatry dziecieci i młodzieży
proponuję wizytę u psychoterapeuty, pozdrawiam
Dzień dobry. Należy zaznaczyć, iż obciążenie zaburzeniami psychicznymi w rodzinie nie oznacza, że Pani również zachoruje. Jeśli opisane przez Panią trudności w znacznym stopniu Panią niepokoją i obniżają ogólne zadowolenie, proszę umówić się na konsultację z psychologiem/psychoterapeutą.