Jestem mężczyzna 25 lat. Lecze się na zespół jelita drazliwego już od 2,5 roku bez rezultatów . Zmie

5 odpowiedzi
Jestem mężczyzna 25 lat. Lecze się na zespół jelita drazliwego już od 2,5 roku bez rezultatów . Zmienilem już dwóch lekarzy , odnosilem wrazenie że wgl nie chcieli mnie sluchac tylko dostawalem leki i do domu. Przeszedlem wszystkie badania gastroskopia, kolanoskopia, usg jamy brzusznej, tomograf jamy brzusznej. Moim najwiekszym problemem są gazy, mam je 24 godziny na dobę. Bóle brzucha i nagłe bieganie do lazienki też jest ale to jestem w stanie znieść. Jedynie gazy są moją udręką. Unikam spotkan towarzyskich, kina itp ponieważ kończy się to moją kompromitacją. Byłem też u dietetyka tylko że po tej diecie gazy nie ustapily a schudlem az 8 kg. Pomocy bo już nie wiem jak z tym zyc.
Dzień dobry,

takie dolegliwości jak zostały przez Pana opisane mogą też dawać inne jednostki chorobowe, które należałoby wykluczyć (np. SIBO czy celiakia). Badania, które wykonał Pan do tej pory będą z pewnością pomocne, ale prawdopodobnie diagnostykę trzeba będzie poszerzyć. Musiałabym też przeprowadzić szczegółowy wywiad żywieniowo-zdrowotny i zobaczyć dzienniczek żywienia, żeby uzyskać więcej informacji. Dieta w tej sytuacji powinna przede wszystkim eliminować nieprzyjemne dolegliwości, a nie powodować spadek wagi. Zapraszam na konsultację.

Veronika Ulanecka
Clinic Food

Dzień dobry!
Wzdęcia, gazy w ZJD mogą być spowodowane nieprawidłowym zachowaniem żywieniowym:
szybkie, w biegu jedzenie, obfite posiłki, spożycie strączkowych lub kapustnych warzyw. Wiele owoców też sprzyjają powstawaniu gazów. Czy jest możliwe że Pan nie toleruję laktozy? Proponuję wprowadzić zapis wszystkich spożywanych posiłków i wpisywać reakcję powstające lub nie. W praktyce dietetyka możliwe podejście do diety pod katem cukrów (Fodmap). Pozdrawiam
W dietetyce wciąż pojawiają się nowe trendy w żywieniowym leczeniu jelita drażliwego. Wykonał Pan szczegółowa diagnostykę i warto te badania również pokazać dietetykowi. Interesuje mnie jednak czy poza wspomnianymi badaniami wykonywał Pan także badanie CRP i oznaczenie przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej (mające na celu wykluczenie celiakii)? Czy przyjmował Pan probiotyki w czasie kuracji i jakiego rodzaju były to bakterie? Wierzę, że znajdzie Pan pomoc.
Witam,
leczenie zespołu jelita drażliwego można wesprzeć także psychoterapią. Nasilenie się problemów somatycznych może bowiem mieć również podłoże psychologiczne. Nie mam informacji, jaką dietę zaproponował Panu dietetyk. W leczeniu dolegliwości, na jakie Pan cierpi, dobre efekty daje dieta FODMAP. Polecam wizytę u specjalisty psychodietetyka, najlepiej gdyby była to osoba dwóch specjalności, tzn. psychodietetyk i dietetyk.
Życzę zdrowia, Żaneta Wojtalewicz.
Proszę spróbować wizyty u psychodietetyka, który oprócz odpowiedniej diety przede wszystkim wysłucha, a ponadto poradzi co robić dalej. IBS ma podłoże stresowe, więc terapia może okazać się bardzo pomocna.
W razie pytań zapraszam do kontaktu
Pozdrawiam serdecznie