Jestem.mężatka 9 rok. Za soba mam.4 stracone ciąże. Jednak chcialabym dalej próbować robie w tym.kie

6 odpowiedzi
Jestem.mężatka 9 rok. Za soba mam.4 stracone ciąże. Jednak chcialabym dalej próbować robie w tym.kierunku wszystko.od badan.usg po badania krwi. Moj.maz.mial zbadać swoje nasienie. Odmówił. Ciagle twierdzi ze nie wszyscy musza miec.dzieci. tlumacze mu ze niektórym marzeniom trzeba pomoc on.odpowiada a z innych zrezygnować. Jakis czas temu zrobiłam tatuaż pod biustem. Od tego czasu mnie pietnuje uwaza za patologie. Ja wybucham niekontrolowanym gniewem.najchętniej bym go uderzyla w twarz ale sie ogarniam ( 2 razy mi sie zdarzylo) .co robic ??
Szanowna Pani,
bardzo niepokojące jest to, co dzieje się w Pani małżeństwie. Straty ciąż i żałoba z nimi związana, różnice priorytetów, niezrozumienie, złość, trudności w komunikacji i zapewnie bardzo wiele emocji, które Państwo w sobie tłumią, o których Państwo nie rozmawiają sprawiają,. że coraz bardziej oddalacie się Państwo od siebie.
Uważam, że to dobry czas na zasięgnięcie opinii specjalisty. Małżeństwa przeżywające trudności czy kryzysy zbliżają się na nowo do siebie dzięki psychoterapii par, najlepiej zgłosić się na taką terapię wtedy gdy oboje partnerzy chcą jeszcze walczyć o związek, Terapia jest szansą na przebudowanie relacji, poprawę kominikacji i odnalezienie miłości i bliskości na nowo.
Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry! Wyobrażam sobie, że strata czterech ciąż wiąże się z ogromnym cierpieniem dla obojga Państwa. Marzenie o macierzyństwie wciąż jest w Pani silne i robi Pani wszystko by osiągnąć to szczęście. Z pewnością pragnie Pani wsparcia i takich samych starań od partnera. On powinien to wiedzieć, tak samo jak Pani powinna wiedzieć o czym on marzy, czego się obawia. Postawa Pani męża może wynikać właśnie z cierpienia po stratach, a przeżywanie żałoby po nienarodzonych dzieciach, każde z Państwa przeżyje inaczej. Ważne jest, czy w Państwa związku jest przestrzeń na rozmowę o bólu jaki przeżyliście, o Państwa potrzebach, planach na przyszłość i lęku, który z pewnością będzie towarzyszył kolejnym próbom. Chowane emocje ujawniają się z czasem w innych zachowaniach, np. konfliktach o sprawy, które nie budziło dotąd nie zgody, rosnącej agresji, zaskakujących decyzjach. Kiedy w parze pojawia się kryzys i obie osoby nie potrafią sobie z nim poradzić, a chcą poprawić małżeńską sytuację, wskazana jest konsultacja dla pary u psychoterapeuty, który pozwoli Państwu zobaczyć wzajemne perspektywy trudności i pomoże ustalić oczekiwania wobec relacji.
Niekontrolowane emocje utrudniają życie i warto umieć nimi zarządzać w kazdej sytacji życiowej. Często nie zauważamy, że trzymamy emocje, a potem nie rozumiemy dlaczego właściwie wybuchamy. W mojej praktyce spotkalam kilka kobiet z zablokowanymi emocjami, ktore nie mogly zajść w ciążę. Kilka z nich, jeszcze w trakcie terapii lub tuż po, zaszlo w ciążę. W sytuacji którą Pani opisuje watro popracować terapeutycznie i do tego zachęcam. Życzę powodzenia, Beata Szulik-Bomba atomowa
Dzień dobry,
Myślę, że zarówno Pani, jak i Państwo jako para przechodzicie bardzo trudnym moment w życiu. Każda stracona ciąża to żałoba, ogromny ból, smutek i żal, ale jednocześnie mogą pojawiać się emocje takie jak gniew, złość a nawet rezygnacja. Brak dziecka to również sytuacja niezwykle trudna, kryzysowa dla rodziny. To wszystko może przekładać się na relację w parze, częściej mogą pojawiać się kłótnie, ciche dni, niekontrolowane wybuchy gniewu, czy nawet agresja.
Zachęcałabym Państwa oboje do udania się na wizytę do psychoterapeuty, który pracuje z parami. Podczas terapii par będziecie Państwo mogli przyjrzeć się trudnością, które wpływają na codzienne funkcjonowanie, w tym trudnością związanym ze staraniem się o dziecko. Będzie także możliwość pracy nad komunikacją oraz bezpiecznym wyrażaniem uczuć. Jeżeli mimo wszystko mąż nie zgodzi się na wizytę u psychoterapeuty par, proszę udać się na wizytę indywidualną. Trzymam kciuki za Państwa rodzinę.
Nie będę się tu rozpisywał. Zachęcam do wizyty u specjalisty bo gdybanie na internecie może tylko zamieszać Pani w głowie. Tu trzeba konkretnych działań , warto znowu zacząć cieszyć się życiem, ale by tak się stało trzeba włożyć sporo pracy w to. Pozdrawiam i życzę powodzenia ! Proszę nie bać się zmian !
Szanowna Pani/Panstwo,

proszę udać się na konsultacje dla par, w trakcie której psycholog podpowie dalsze kroki np.: wpierw oddzielne terapie indywidulane, a następnie dla par). Być może w Pani przypadku warto skorzystać z pomocy terapeuty EMDR (terapia odwrażliwiania przy pomocy ruchu gałek ocznych), bowiem jest to metoda pracy ukierunkowana na osoby przeżywające traumy (nie tylko w sensie klinicznym, lecz także z subiektywnego punktu widzenia danej osoby). W opisie wspomina Pani utraconych ciążach i przypuszczam, że zarówno dla Pani, jak i męża wiąże się to z określonymi przeżyciami. Warto zatem jemu wspomnieć o takiej możliwości, by mógł zadbać także o swoje zdrowie psychofizyczne. Terapeuta pomoże poradzić sobie z negatywnymi emocjami w adaptacyjny sposób i wesprze Pani?ana pamięć emocjonalną w bezpiecznym przetwarzaniu tych sytuacji. Zachęcam, z pełną troską o Pani i Pana zdrowie do podjęcia współpracy z profesjonalistą.
Z wyrazami szacunku,
dr n. hum. Monika Gmurek