Jestem mamą 2-letniego alergika (alergia na białko krowie). Jak długo podawać preparat mlekozastępcz

3 odpowiedzi
Jestem mamą 2-letniego alergika (alergia na białko krowie). Jak długo podawać preparat mlekozastępczy? Czy są jakieś ograniczenia? Dziecko je pestki/orzechy/warzywa/potrawy z mleka roślinnego jednak w niewielkich porcjach i boimy się niedoborów wapnia.
Witam. Zalecana eliminacja produktów alergizujących, np. mleka krowiego, jest zazwyczaj 1/2 a nawet 1 roczna. Wprowadzanie przedwczesne alergenów jest nierozsądne, trzeba to wypróbować praktycznie. Proszę się nie obawiać niedoborów wapnia (co może Pani sprawdzić poprzez badanie włosów na ten pierwiastek), bo db. przyswajalny wapń ma Pani np. w jarzynach. Pozdrawiam
Dr J.Czelej

Szanowna Pani
Nie ma innego sposobu,aby przekonać sie czy alergia na mleko ustąpiła,jak tylko po zastosowaniu mieszanki hypoalergicznej wrócić do mleka "normalnego". Jeśli ponownie wystapią objawy uczulenia wracamy do mieszanki hypoalergicznej na 6-8 tygodni i ponownie obserwujemy. Rzadko sie zdarza,aby alergia na białka mleka utrzymywała się ponad rok (ale i to bywa)
Witam, jeżeli państwo nie wiecie czy alergia ustàpiła trzeba wykonać próbę prowokacji mlekie krowim, zazwyczaj występuję tzw. Zjawisko tolerancji, czyli brak reakcji alergicznej po wprowadzaniu stopniowym alergenu który wcześniej uczulał, zazwyczaj początkowo wprowadza się produkty mleczne przetworzone, np jogurt, ser biały w małych ilościach i po jednym produkcienp. Jogurt lub serek przez jeden tydzień i obserwować objawy u dziecka, jeżeli produkt jest dobrze tolerowany to znaczy że może go jeść, w następnym tygodniu wprowadza się drugi itd. Nie wiem jakie są objawy u dziecka? Czy rozpoznano AZS czy inne? I czy alergia na białko mleka krowiego została udokumentowana badaniami?