Jestem mama 14 letnuego chłopca . Od jakiegoś czasu syn ma problemy z nauka koncentracja często wpada w płacz jak cos mu się nie uda ...ogólnie zauważyłam ze wpada w jakieś dziwne paniczne przerażenie z byle powodu i wszystko czego do tej pory się podejmował zaczyna traktować jak cos czego nue potrafi dobrze i twierdzi ze jest strasznie zestresowany . W przeciągu roku trochę się wydarzyło w naszym życiu między innymi zmarł mu bliski wujek , popchnął chłopca w szkole który zranił się w głowę i mamy problem z jego kuzynka która ciagle głośno oznajmia ze bardzo cierpi z powodu śmierci taty . Zastanawiam się czy te sytuacje mogły wpłynąć na samopoczucie mojego syna ? Wczoraj syn poszedł do pobliskiego ladku aby wynieść suchy chlebek dla zwierząt i spotkał go pan który strasznie go wystraszył ponieważ zaczal go nagrywać na komirkevtym samym strasząc ze odda to policji syn wrócił do domu z sinymi ustami z przerażenia i pół godziny nie mogłam ho uspokoić podałam mu syrop neospasmine bo przerazilo mnie jego zachowanie i ten straszny płacz Właśnie wczorajszy incydent dał mi dużo do myślenia czy mój syn nie radzi sobie ze strachem i sytuacjami stresującymi ? Proszę i pomoc co mam robić żeby czegoś nie przeoczyć ? Czy powinnam zgłosić się z nim na terapie ?
mgr Agnieszka Bąk
mgr Agnieszka Bąk
Psycholog, Psychoterapeuta
Opole
Dzień dobry,
dobrze było by udać się z synem na konsultację do psychologa/psychoterapeuty. Opisywane przez Panią objawy faktycznie mogą niepokoić, a na pewno są bardzo uciążliwe dla chłopca. Przyczyny takich reakcji chłopca mogą być różne. Uważam, że wizyta u specjalisty może pomóc synowi i Panią uspokoić. Optymalnie było by skorzystać z porady u psychoterapeuty specjalizującego się w pracy z dziećmi/młodzieżą.
Pozdrawiam
Agnieszka Bąk

 Anna Skłodowska
Anna Skłodowska
Psycholog, Psychoterapeuta
Warszawa
Dzień dobry,
Pani syn jest być może przeciążony stresem. Wówczas emocje mocno oddziaływują na zachowanie, nawet niewielkie wydarzenie może wywołać niespodziewaną, intensywną reakcję. Warto zadać pytanie, co przeciąża syna: czy jest to któreś z wydarzeń, które Pani zna i opisała, czy jakieś inne, czy może np. stres w szkole. Moje doświadczenie w pracy z młodzieżą pokazuje, że dzieci mogą bardzo silnie przeżywać wymagania nauczycieli. Proszę zastanowić się również nad tym, z jakich działań syn czerpie aktualnie radość (czy coś takiego jest), czy i w jaki sposób się relaksuje. Przeciążony emocjami lub stresem organizm potrzebuje spokoju, odpoczynku i relaksu. Warto o to zadbać.
Polecam, by się Pani z synem udała się na konsultację do psychoterapeuty, który pracuje z dziećmi i młodzieżą. W tej sytuacji wydaje się to nieodzowne. Powinna Pani uzyskać pomoc w rozumieniu problemu chłopca. Z pozdrowieniami, Anna Skłodowska

mgr Wojciech Kopytek
mgr Wojciech Kopytek
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Skierniewice
Proponuję skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Być może w ostatnim czasie w życiu Pani syna wystąpiło zbyt wiele sytuacji dla niego trudnych, z którymi nie jet w stanie sobie poradzić. Sugeruję by poświęcała Pani synowi więcej czasu, z pewnością potrzebuje wsparcia również od osób mu najbliższych. Z uszanowaniem Wojciech Kopytek.

 Monika Skrzypek
Monika Skrzypek
Psycholog
Lublin
Dzień dobry. Z pewnością warto skorzystać z pomocy specjalisty. Sugerowałabym również skierowanie syna na warsztat samorozwojowy czy grupę, w której młodzież uczy się rożnych umiejętności np. radzenia sobie ze stresem, emocjami. Serdeczności

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.