Jestem kilka dni po reendo górnej szóstki, niestety wciąż odczuwam dyskomfort, delikatne pobolewanie, drętwienie etc. Są to objawy dużo słabsze niż przed powtórnym leczeniem kanałowym (gdzie odnaleziono czwarty kanał), jednak wciąż nie mogę stwierdzić, że z zębem wszystko jest w porządku. Lekarz endodonta pozostawił mi wybór resekcji korzenia bądź już wyrwanie i implant w przypadku bólu i dyskomfortu. Zastanawiam się jednak nad kilkoma kwestiami: czy zabieg resekcji korzenia, który znajduje się w zatoce, jest całkiem bezpieczny? Oraz jak długo, oczywiście uśredniając, utrzymuje się ząb po resekcji, czy daje ona szanse zbliżone do leczenia kanałowego? Dziękuję.
lek. Agnieszka Wójcik
lek. Agnieszka Wójcik Lekarz medycyny estetycznej, Stomatolog, Protetyk Kraków
Witam,
polecam odczekac kilka tyoni po leczeniu re -endo, jest sznasa ze do dwóch tygodni sprawa się uspokoi. Resekcja górnej szóstki jest problematyczna a jeśli korzeń znajduje się w zatoce to absolutnie odradzam. POzdrawiam

zabiegi stomatologiczne są wszystkie bezpieczne pod warunkiem że wykonane przez doświadczony personel ,resekacja jest jednym z rozwązan tego problemu

lek. dent. Ewa Marcinkowska
lek. dent. Ewa Marcinkowska Stomatolog, Lekarz medycyny estetycznej Poznań
Witam. Resekcja korzenia zęba może ale nie musi wpływać na jego utrzymanie. Jeśli lekarz decyduje się na zaproponowanie resekcji, wie jakie są miejscowe uwarunkowania.
Zastanawia mnie celowość resekcji korzenia znajdującego się w zatoce. Pozdrawiam

dr n. med. Joanna Ziółkowska
dr n. med. Joanna Ziółkowska Stomatolog, Lekarz medycyny estetycznej, Protetyk Szczecin
Witam!
Ząb po leczeniu kanałowym ma prawo być odczuwalny do kilku tygodni po zabiegu, a więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Decyzja o resekcji korzenia, czyli odcięcia tego korzenia w 1/3 długości od wierzchołka jest decyzją ostateczną i wymaga określonych wskazań do zabiegu.
Jeśli korzenie zęba( w przypadku tego zęba są trzy ), znajdują się w zatoce, to zabieg skutkuje otwarciem dna zatoki szczękowej i to wymaga również specjalnemu zaopatrzeniu.
Zabieg nie jest prosty i wymaga zamknięcia dna zatoki szczękowej.
Myślę, że jest to trudna decyzja, ostateczna.
Radzę uzbroić się w cierpliwość, zgłaszać się na wizyty kontrolne.
Jeżeli objawy nie przeminą należy opracować kolejny plan leczenia i zastanowić się nad jego sensem.
Usunięcie zęba to również decyzja poważna i ostateczna. Dalszym postępowaniem będzie przygotowanie do implantacji odpowiedniego rodzaju implantu.
Jednak, jeśli nie ma odpowiedniej ilości kości do osadzenia implantu należy wykonać lifting zatoki szczękowej, czyli "dołożenie" preparatu kościozastępczego na tyle, aby stworzyć odpowiednie podłoże do osadzenia implantu.
Zabiegi są wykonywane w odstępach czasowych i wymagają również zgody pacjenta na ich przeprowadzenie. Cała procedura nie jest prosta i wymaga konsultacji specjalisty chirurga implantologa, jak i dodatkowych badań, np. tomografia komputerowa i inne.
Reasumując, proszę się uzbroić w cierpliwość. Istnieje bardzo duża szansa, iż dolegliwości przeminą. Proszę być pod stała kontrolą lekarską.
Pozdrawiam
dr Joanna Ziółkowska

Odczucia dyskomfortu i pobolewanie często związane są z odpowiedzią tkanek okołowierzchołkowych zęba na leczenie kanałowe. Z czasem ten dyskomfort powinien zniknąć. Na ten stan wpływa jakość wypełnienia kanału, jak również prawidłowe dopasowanie zęba w zgryzie. Decyzję o resekcji czy tez ekstrakcji odłożyłabym na później. Jeżeli dolegliwości będą się zmniejszać zalecam wykonanie kontrolnego zdjęcia rtg po 3 miesiącach od leczenia endodontycznego, wtedy możemy ocenić czy tkanki zęba wygoiły się po leczeniu kanałowym.
Przed resekcją lekarz może zlecić zdjęcie tomograficzne, które dokładnie zobrazuje położenia zęba względem zatoki i wtedy podejmie decyzję czy jest to bezpieczne.
Czas utrzymania się zęba po resekcji zależy w dużej mierze od warunków zgryzowych, jak również od siły jaką zostaje obciążony( inaczej jest kiedy w łuku są wszystkie zęby, a z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia kiedy występują braki zębów).
Szóstki to bardzo ważne zęby, szczególnie dla stawu skroniowo-żuchwowego...
Sugeruję wizytę: Konsultacje endodontyczne - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry, dobrze wykonana resekcja, daje dużo większe szanse, na całkowite wyleczenie i pozostawienie zęba. Usunięcie zęba jest zawsze ostatecznością. Pozdrawiam dr Kręcisz

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

Wybierz specjalizację lekarską, do której chcesz skierować pytanie

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.