Jestem kilka dni po pierwszym etapie zabiegu reendo, gdzie nastąpiło wykrycie czwartego kanału - kil

11 odpowiedzi
Jestem kilka dni po pierwszym etapie zabiegu reendo, gdzie nastąpiło wykrycie czwartego kanału - kilkanaście tygodni po pierwszym zabiegu, po którym ból nie ustępował ani trochę, aż wreszcie stał się już naprawdę dokuczliwy (dosyć późne powtórne leczenie było spowodowane brakiem zmian na zdjęciach RTG, więc przyczyny szukano gdzie indziej). Odczuwam ból w okolicach zęba, zatoce i oczodole. Jest on mniejszy od tego, który towarzyszył mi przed zabiegiem ( na tydzień zwalczył go antybiotyk, potem ból powrócił), ale jest, ząb reaguje też na nacisk. Lekarz powiedział, że jeżeli ból po skończonym zabiegu nie minie, wykona resekcję korzenia. Kolejny zabieg mam dopiero za dwa tygodnie, nie chcę brać znów ciągle antybiotyku. Proszę o informację, po jakim czasie od zakończenia reendo może utrzymywać się ból, aby zdiagnozować go jako wskazanie do dalszych działań, a nie naturalną konsekwencję zabiegu? Zastanawiam się też, czy nie rozsądniej byłoby teraz lub po zakończeniu reendo w przypadku bólu wyrwać ząb i wstawić implant? Zdaję sobie sprawę, że nie powinien być to pierwszy wybór, ale chodzę że stanem zapalnym zęba od kilku miesięcy, a przede mną kolejne kilka tygodni, co oczywiście wpływa na moje samopoczucie. Dziękuję.
Witam, ból może się utrzymywać 3-4 dni po zabiegu. Własny ząb to własny ząb więc najlepiej leczyć, chyba że nie ma już takiej możliwości.

Tylko lekarz który leczy dany ząb jest w stanie podać orientacyjny czas (nigdy dokładny- bo każdy orgaznim jest inny) wskazaniem do dalszych działań jest czas kiedy mimo leczenia nie widać poprawy a ból/dyskomfort stał się zbyt uciążliwy. Decyzję czy ząb usunąć należy z lekarzem który wyjaśni za i przeciw takiemu rozwiązaniu (ekstrakcja potem implant) i przede wszystkim przedstawi koszty i rokowania takiego rozwiązania
Witam,
po prawidłowym leczeniu kanałowym ból może się nawet utrzymywać do kilku tygodniu. Każdą sytuację należy rozpatrzyć indywidualnie po rozmowie z lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam
Dzień dobry, w zależności od tego, jakim systemem jest wypełniany kanał, mogą być na początku lekkie objawy bólowe - z tym pytaniem proszę zwrócić się do lekarza prowadzącego. Jeżeli ząb jest mocno zniszczony ,to można się zastanowić nad jego usunięciem, jeżeli nie, to może warto o niego powalczyć ? Usunąć zęba i wstawić implant można zawsze , nieco trudniejsze jest zęba uratować ! Pozdrawiam dr Kręcisz
DZień dobry, niewielkie dolegliwości mogą się utrzymywać do kilku tygodni. JPowinno przejść już po znalezieniu 4 kanału. Jeżeli ból będzie się dłuższy to może rzeczywiście trzeba by rozważyć usunięcie i implant.
Pozdrawiam
Z reguły ból mija po kilkunastu dniach.Jeżeli ma tendencję malejącą -proszę poczekać do czasu wizyty kontrolnej i omówić plan leczenia z lekarzem prowadzącym.
Życzę powodzenia!
Agata Mazurek
Witam!
Opieka dobrego endodonty to dobry kierunek.
Proszę nie rezygnować z leczenia.
Możliwe, że jest jeszcze jeden kanał. Proszę zrobić CBCT, czyli tomografię wiązki stożkowej.
Usunięcie zęba wymaga zaopatrzenia implantem.
Dolegliwości bólowe po leczeniu kanałowym mogą się utrzymywać do kilku tygodni.
Decyzja o usunięciu zęba, jest decyzją nieodwracalną.
Proszę stosować się do zaleceń lekarza specjalisty endodoncji i ewentualnie skonsultować się z lekarzem o specjalizacji chirurgii szczękowo-twarzowej w sprawie bólów okolicy zatoki i oczodołu.
Pozdrawiam i życzę pomyślnego zakończenia leczenia, jak również Wszystkiego Najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku.
dr Joanna Ziółkowska
Dzień Dobry

Zasadniczo po prawidłowym leczeniu kanałowym dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się do 2-3 tygodni. Charakter powinien mieć tendencje spadkowa. Jeśli po tym czasie nie ma poprawy należy przeprowadzić diagnostykę miejscowa, rtg, TK, badanie zgryzu. Własny ząb jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż implant, natomiast są sytuacje ze jest za późno na ratowanie. Wtedy jednym wyjściem bez ingerencji w sąsiednie zęby jest implant dedykowany do sytuacji.

Pozdrawiam
Dzień dobry, moje doświadczenia domowe - nie tylko zawodowe - wskazuje że w przypadku leczenia endodontycznego poprzedzonego poważniejszym stanem zapalnym, dolegliwości bólowe w okolicach zatoki mogą utrzymywać się nawet kilka (1) tygodni po zakończeniu antybiotykoterapii. To kwestia indywidualnej percepcji bólu, indywidulanej wrażliwości zatok na infekcje. Proszę pamiętać, że pozostajemy w niekorzystnym okresie roku. Panująca pogoda sprzyja infekcjom i ogólnemu osłabieniu, dodatkowo ogrzewanie wysuszające powietrze podwyższają wrażliwość zatok. Rekomenduję cierpliwość. proszę pamiętać, że usunięcie zęba można wykonać zawsze. w mojej ocenie należy możliwie długo pracować na zębach naturalnych ponieważ uzupełnienie protetyczne jest kosztowne, a leczenie implantologiczne nie zawsze i nie w każdych warunkach możliwe. Najważniejsze aby dolegliwości miały nawet wolną ale tendencję słabnącą. Pozdrawiam, RS
Dzień dobry.
Sugerowalabym przeleczenie powtórne wszystkich wcześniej wypełnionych kanałow i do wszystkich 4 założenie mieszanki antybiotykowo - sterydowej zamiast kolejny raz brać antybiotyk. Jezeli otwarcie i opracowanie 4 kanału nie pomogło należy szukać przyczyny gdzie indziej. Obawiam sie, ze resekcja korzenia rownież nie rozwiąże problemu.
Można rownież wykonać Tk i sprawdzić, czy któryś z korzeni nie jest pęknięty.
Bez dokładniejszych informacji z przebiegu leczenia trudno cokolwiek diagnozować .
Z poważaniem
Malgorzata Zajac
Witam objawy bólowe mogą się utrzymywać do kilku tygodni być może był dość rozległy stan zapalny i organizm misi mieć czas aby poradzić sobie z gojeniem