Jestem homoseksualistą, jak powiedzieć o tym znajomym?

5 odpowiedzi
Absolutnie nie wiem, jak miałbym powiedzieć moim znajomym o tym, że jestem homoseksualistą. Boję się ich reakcji. Swój homoseksualizm długo ukrywałem i chciałem go zwalczyć. Jednak teraz poznałem mężczyznę, na którym mi zależy i już więcej nie zamierzam się ukrywać. Chciałabym dowiedzieć się, jak zrobić coming out, tak żeby znajomi nie odwrócili się ode mnie i spróbowali mnie zrozumieć.
Witam, rozumiem Pana obawy. Bywa, że nie wszyscy okazują się tolerancyjni w takich sytuacjach. Przypuszczam, że jest Pan w stanie prognozować jakie mogą być reakcje poszczególnych znajomych. Proszę spróbować potraktować tę sytuację jako test dla ich przyjaźni. Czy warto mieć relacje z osobami, które nie zaakceptują Pana takim, jakim Pan jest ? Życzliwe osoby zapewne zrozumieją, że trudno było Panu mówić o swojej orientacji i uszanują, że informuje ich Pan teraz. Może warto zacząć od rozmowy w cztery oczy z osobą do której ma Pan największe zaufanie aby w bezpiecznych okolicznościach oswoić się z sytuacją.
Pozdrawiam, Emilia Szymanowicz

Witam Pana,
na tak sformułowane pytanie „jak zrobić coming out, żeby znajomi nie odwrócili się ode mnie i spróbowali mnie zrozumieć” trudno jest odpowiedzieć. Ważne jest to czy Pan jest na to gotowy, w tym również na różne reakcje jakie mogą mieć miejsce po dokonaniu caming outu. Proces ujawniania swojej orientacji jest procesem który jest rozłożony w czasie i któremu osobie homoseksualnej mogą towarzyszyć różne emocje – niejednokrotnie skrajne (począwszy od euforii, uczucia ulgi i satysfakcji po lęk, złość i smutek). W procesie tym może towarzyszyć psychoterapeuta który pomaga spojrzeć na istniejącą sytuację adekwatnie bez paraliżującego lęku tak by osoba mogła w miarę racjonalnie rozważyć za i przeciw, uwzględniając różne warianty reakcji. Specjalista pomaga również wzmocnić pragnienia które pozwolą osobie homoseksualnej funkcjonować w sposób zintegrowany, w poczuciu spełnienia i szczęścia (tak samo jak każdemu człowiekowi niezależnie od jego orientacji seksualnej)
Pozdrawiam
Magdalena Staszewska
Witam,

Czytając Pana pytanie, zastanawiam się na istotą ważności dla Pana tego, co powiedzą i co sądzić będą o Panu znajomi. Tak sobie myślę, że podstawą, by zrobić coming out jest to, by to Pan czuł! I dalej tak sobie myślę, że jeżeli Pan to poczuje, zdanie innych będzie ważne, ale już nie tak, by obawiać się braku zrozumienia z ich strony.
Jeżeli jest to dla Pana wciąż ciężkie, trudne, zapraszam do terapeuty, na takiej wizycie można przepracować różne warianty i tego jak powiedzieć i tego jak przyjąć reakcję innych - czym tak właściwie ta reakcja jest dla mnie osobiście.

Pozdrawiam, Magdalena Pstrągowska
Dziękuję za to pytanie. Rozumiem, że w Pana życiu obecnie zachodzi wiele zmian, którym decyduje się Pan stawić czoło. To, czy znajomi i rodzina zaakceptują informację przekazaną przez Pana, w dużej mierze zależało będzie od nich samych. Prawdopodobieństwo "sukcesu" takiego coming out`u jest też zależne od tego jaką Pan ma postawę wobec samego siebie jako homoseksualisty- im bardziej zaakceptuje Pan siebie, tym większa szansa, że inni "pójdą tym tropem". Na pewno warto ułożyć sobie plan takiej rozmowy i zawrzeć w nim informację o tym, o co Pan prosi rodzinę i znajomych w związku z tą sytuacją. Nie jestem w stanie udzielić Panu bardziej szczegółowej odpowiedzi w momencie, gdy nie znam szczegółów. Zapraszam do mnie do gabinetu i/albo do poczytania na forach - jak robili to inni i wybrania sposobu, który jest dla Pana najbardziej przystępny.
pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
przede wszystkim proszę zadać sobie pytanie, czy chce Pan powiedzieć wszystkim znajomym o swojej orientacji psychoseksualnej. Pana lęk przed coming outem jest czymś całkowicie zrozumiałym i wszystkie osoby LGBT w jakimś stopniu przeżywają go. Rozumiem, że nie chce Pan się dłużej ukrywać. Niestety nie ma gotowej recepty na coming out, bo wszystko zależy od bardzo wielu czynników. Ze swojej strony poleciałabym Panu, aby zaczął Pan od osoby najbardziej Panu zaufanej, której jest Pan najbardziej pewien i która, wg Pana, nie oceni Pana negatywnie. Proszę pamiętać, że znajomi mogą być zaskoczeni i proszę się temu nie dziwić, to naturalna reakcja. Dobrym pomysłem jest też zapytanie innych gejów (np. Pana Partnera) jak u nich wyglądał coming out, jak się czuli i z jakimi reakcjami się spotkali. To pozwoli Panu lepiej przygotować się do tego wydarzenia. Życzę powodzenia