Jestem dojrzałym 55 latkiem. No i jak to bywa w tym wieku często wstaję w nocy bo muszę oddać mocz.

1 odpowiedzi
Jestem dojrzałym 55 latkiem. No i jak to bywa w tym wieku często wstaję w nocy bo muszę oddać mocz. Często 3-4 razy. No więc zrobiłem wyniki PSA i udałem się z tym do urologa. Zbadał mnie, usg, paluszkiem, itd. Wyniki mam dobre. USG jamy brzusznej, podbrzusza itd w porządku. Wstawanie 3-4 razy w nocy uznał, że to w normie i nie zalecił żadnych lekarstw. Wizyta za rok. No i jak to bywa u nas w kraju, wizyta oczywiście płatna, z NFZ dopiero za kilka miesięcy. No to w czym problem? Żałuję, że mimo wszystko nie poprosiłem o jakiś lek, aby te wstawanie w nocy było rzadsze. Kolejna wizyta i 200 zł może się skończyć tym samym, że przekona mnie, żeby odpuścić lub może przepisze jakiś lek. No i stąd moja tutaj obecność. Suplementy prostatowe bez recepty nic nie pomagają. Pewnie jest jakiś lek na lekarstwo, które może mi przepisać internista - jako kontynuacja leczenia zalecanego u urologa, ale nie wiem jaki lek byłby w sam raz dla mnie. Stąd prośba o zasugerowanie mi przez lekarza stąd jakiś środek farmakologiczny.
Szanowny Panie, nykturia 3-4 x w nocy nie jest normą i wymaga poszerzenia diagnostyki celem wdrożenia odpowiedniego leczenia. Przyczyną może być łagodny przerost stercza, nadreaktywność wypieracza jak i jego niedoczynność, zaleganie moczu po mikcji itp. Można podjąć próbę leczenia np tamsulozyną i ocenić jakość mikcji po około tygodniu, jednak najlepiej żeby leczenie prowadzić pod okiem urologa, ponieważ zastosowanie niewłaściwego leku może nasilić dolegliwości i prowadzić do zatrzymania moczu i jego konsekwencji.