Jestem chora na fenyloketonurie i chciałabym zajść w ciążę. Niestety terminy wizyt na NFZ są bardzo długie... Szukam lekarza który dostosowalby mi odpowiednią dietę oraz opiekę medyczną. Proszę o pomocne wskazówki
mgr Eliza Nowakowska
mgr Eliza Nowakowska
Dietetyk, Diagnostyk, Specjalista medycyny naturalnej
Poznań
Witam
U kobiet z fenyloketonurią ciąża powinna być bardzo dokładnie zaplanowana, a organizm przyszłej mamy dobrze do niej przygotowany, by w konsekwencji cieszyć się szczęściem posiadania zdrowego dziecka.
Podstawą takiego przygotowania jest skuteczne obniżenie stężeń fenyloalaniny do poziomu 2-4 mg%. Niestety nie da się tego dokonać bez rygorystycznego przestrzegania diety niskofenyloalaninowej.
Prawidłowy przebieg ciąży kobiety z fenyloketonurią jest możliwy przy fachowym wsparciu i pomocy całego zespołu specjalistów (ginekolog-położnik, specjalista w zakresie chorób metabolicznych, dietetyk, psycholog, oraz kochająca rodzina). Na pomoc i wsparcie składają się badania, edukacja, dieta, kontrola itp.
Proszę pamiętać, że ciąża chorej z fenyloketonurią jest ciążą wysokiego ryzyka.
Wszystkie przyszłe mamy powinny zgłaszać się do ośrodków PKU na terenie całego kraju, gdzie otrzymają odpowiednią pomoc.
Jeśli to możliwe proszę nie ograniczać się do jednej Poradni Chorób Metabolicznych czy Kliniki i poszukać może w innym mieście blisko Pani miejsca zamieszkania.
Pozdrawiam bardzo serdecznie.

mgr Patrycja Krynicka
mgr Patrycja Krynicka
Dietetyk
Szczecin
Witam serdecznie, w fenyloketonurii matczynej niezwykle istotne przestrzeganie ścisłej diety ubogiej w fenyloalaninę (prowadzenie dzienniczka żywieniowego, aby przeprowadzić analizę sposobu odżywiania) oraz badanie poziomu fenyloalaniny we krwi (najlepiej raz w tygodniu). Sama choroba nie jest zagrożeniem dla dziecka, natomiast wysokie stężenie fenyloalaniny we krwi mogą być powodem poważnych problemów zdrowotnych.
W skomponowaniu odpowiedniej diety pomogą Pani specjaliści z Poradni Chorób Metabolicznych lub dietetyk z doświadczeniem w fenyloketonurii.
Pozdrawiam serdecznie, dietetyk kliniczny mgr Patrycja Krynicka

Specjaliści w zakresie usługi: dieta dla kobiet w ciąży

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 6 pytań dotyczących choroby: dieta dla kobiet w ciąży

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.