Jestem 3 dni po operacji usunięcia macicy, czy w przypadku dyskomfortu w pochwie można zastosować gl

1 odpowiedzi
Jestem 3 dni po operacji usunięcia macicy, czy w przypadku dyskomfortu w pochwie można zastosować globulki dopochwowe typu zenella czy illadian?
zalecenia pooperacyjne w przypadku operacji histerektomii z anszego ośrodka są następujace:
- Zdjęcie szwów lub zszywek w 8-10 dobie po operacji w przyklinicznej Poradni
- Kontrola z wynikiem badania histopatologicznego
- W razie wystąpienia nasilonego krwawienia z dróg rodnych, silnych dolegliwości bólowych lub innych niepokojących objawów należy pilnie zgłosić się do tutejszej izby przyjęć
- Przyjmowanie preparatu przeciwzakrzepowego raz dziennie o stałej porze dnia podskórnie przez okres 30 dni.
- Wydano zwolnienie ZUS- ZLA do dnia

Zalecenia ogólne po operacjach ginekologicznych:
1) Częste mycie rąk, szczególnie po korzystaniu z toalety oraz przed zabiegami higienicznymi w okolicy rany pooperacyjnej
2) Higiena okolicy rany pooperacyjnej: rana musi być czysta i sucha, zaleca się mycie ran skóry wodą z mydłem lub preparatem
Octenilin. Należy zapewnić dostęp powietrza do rany pooperacyjnej, nie zaleca się szczelnych opatrunków.
3) Nieprawidłowości takie jak wydzielina z rany, zaczerwienienie, obrzęk, krwawienia z pochwy, a także inne objawy jak gorączka, złe
samopoczucie, obrzęki kończyn dolnych, ból przy oddawaniu moczu powinny być pilnie zgłoszone lekarzowi.
4) Należy unikać nadmiernej aktywności i wysiłku fizycznego a także zupełnego braku aktywności . Nie zaleca się dźwigania ponad 2kg
przez okres około 8 tygodni. Współżycie seksualne jest niewskazane przez okres 4 - 8 tygodni.
5) Zaleca się dietę lekkostrawną, picie dużej ilości płynów głównie wody.
6) W dniu wypisu oraz we wczesnym okresie pooperacyjnym obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia samochodu.
7) Nie zaleca się palenia tytoniu.
W przypadku osoby otyłej należy jeszcze dodać:
7. W przypadku rozległej rany pooperacyjnej, BMI powyżej 35 kg/m2 zalecane jest noszenie pasa brzusznego- przepuklinowego oraz redukcja masy ciała
8. Nie zaleca się dźwigania ponad 2kg przez okres około 8 tygodni, Współżycie seksualne jest niewskazane przez okres 4 - 6 tygodni.
9. Zalecenia dietetyczne:
- Zmiana nawyków żywieniowych
- Ograniczenie ilości spożywanych pokarmów oraz niepodjadanie między posiłkami.
- Jedzenie produktów zdrowych o wysokiej wartości odżywczej.
- Rezygnacja ze słodkich deserów – jeśli na pierwszym miejscu w składzie znajduje się cukier.
- Spożywanie odpowiedniej ilości białka.
- Unikanie tłustych i ciężkostrawnych potraw.
- Picie dużej ilości wody w ciągu dnia.
- Unikanie picia podczas spożywania posiłku.
- Unikanie picia alkoholu oraz całkowity zakaz palenia tytoniu.
- Do rozważenia porada dietetyka
- Bardzo istotna jest też aktywność fizyczna podczas rekonwalescencji.
- zalecana jest praca z trenerem personalnym i stosowanie różnego rodzaju planów treningowych.