Jestem 25 letnia kobietą i po kilku latach poszukiwania przyczyny częstego i uciążliwego bólu w nadb

5 odpowiedzi
Jestem 25 letnia kobietą i po kilku latach poszukiwania przyczyny częstego i uciążliwego bólu w nadbrzuszu zdiagnozowano zwężenie pnia trzewnego. Ból pojawia się po posiłku i wysiłku fizycznym. Nadbrzusze puchnie, nie pozwala mi się wyprostować, a chodzenie sprawa trudność. Ból jest tępy i często towarzyszy mu przelewanie się w brzuchu, gazy i ogólne wzdęcie. Pojawia się też często biegunka. Do wykrycia wady doprowadziło przeprowadzenie tomografii komputerowej i opinia chirurgów. Miałam robioną dwa razy gastroskopię i kolonoskopię, USG również kilka razy, ale nigdy wcześniej nie usłyszałam o ucisku pnia trzewnego. Po konsultacji u gastroenterologa przepisano mi leki na zespół jelita nadwrażliwego, które poprawiły nieco sytuację. Przeprowadzona tomografia była konsultowana z innym chirurgiem naczyniowym, który potwierdził konieczność przeprowadzenia operacji. W celu 100% pewności, że diagnoza jest słuszna, zamierzam wykonać USG Doppler jamy brzusznej. Czy są jeszcze jakieś badania, które potwierdzą MALS? I jeśli wszystkie badania potwierdzą konieczność wykonania operacji, do kogo w Warszawie mogę się udać w celu wykonania jej laparoskopowo? Czy może angioplastyka jest dobrym rozwiązaniem przy tym zespole? Będę bardzo wdzięczna za wszelka pomoc.
Jeśli w tomografii komputerowej stwierdzono zwężenie pnia trzewnego to należy rozpoznać zespół Dunbara - ucisk pnia trzewnego przez pasma łącznotkankowe zwany MALS. Moim zdaniem lepiej zacząć od angioplastyki. W Warszawie mogę polecić Pana profesora Szopińskiego z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii Klinika Chirurgii Naczyniowej oraz Klinikę Chirurgii Naczyniowej Szpitala na Brudnie np Doc Myrcha. W obu ośrodkach można również przeprowadzić zabieg operacyjny. Powodzenia.

Należałoby rozpocząć od wewnątrznaczyniowej angioplastyki. Prof. Nazarewski i jego zespół w CSK na Banacha
Polecam zacząć od PTA (agnioplastyki). W Warszawie jest sporo dobrych ośrodków. Z pewnością Pani znajdzie odpowiedni.
Witam
Zazwyczaj zaczyna sie od leczenia laparoskopowej które w drugim etapie uzupełnia sie o angioplastyke. Taka powinna być kolejność u tak młodej kobiety jak Pani. Pozdrawiam
Droga Pani,

Rzeczywiście dolegliwości mogą wskazywać na ucisk splotu trzewnego. Prawidłowo wykonana Angio pokaże ucisk na pień trzewny, ale podłożem choroby jest ucisk na splot trzewny, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie pnia trzewnego. Operacja polega na zniszczeniu włókien splotu trzewnego i przecięciu więzadła łukowatego poprzecznego. Ze względu na powyższe angiolastyka nic tu nie da... stenty w uciśniętym pniu trzewnym często ulegają złamaniu i zakrzepicy, co może spowodować groźne powikłania zabiegu. Angioplastyka nie jest zalecana w tym zespole, jako leczenie pierwszego wyboru. Nie we wszystkich przypadkach konieczną jest operacja, ale jest ona raczej opcją pierwszego wyboru przy rozważeniu leczenia zabiegowego.

ŻYCZĘ ZDROWIA!