Jestem 24-letnua kobieta, w okresie jesienno-zimowym zmagam się z powracającym trądzikiem na policzk

2 odpowiedzi
Jestem 24-letnua kobieta, w okresie jesienno-zimowym zmagam się z powracającym trądzikiem na policzku, dekolcie i plecach. Wypryski są bardzo bolesne, różowe i pojawiaja się tez na szyi.
Oststnio został mi przepisany bardzo silny antybiotyk, nie zastosowalam go. Leczę sie maścią Benzacne od kilku dni - nie widać zmian. Stosuje kwas glikolowy - mix The Ordinary 2 razy w tyg. Suplementuje wit. D, A, kwasy omega 3 i cynk. Ograniczam czekolade, mleko krowie, ostre przyprawy, jestem wegetarianką, więc jem dużo warzyw. Czy to jest na tle hormonalnym? Jeśli tak, jakie badania powinnam wykonać aby to zbadać? Prosilabym o podpowiedź jakie leki mogłyby złagodzić trądzik? Wolałabym uniknąć antybiotyków aby nie niszczyć naturalnej flory. Dziękuję
Witam,
W zależności od nasilenia zmian dobieramy odpowiednie leczenie. Benzacne niestety nie ma m9cny by zadziałać w kilka dni, z resztą żadna kuracja p/trądzikowa nie działa tak szybko. Potrzeba Pani cierpliwości. Jeśli pojawiają się blizny, a może to przebarwienia, trzeba działać zdecydowanie. Kwas glikolowy jest dobrym pomysłem, choć warto rozważyć kwas salicylowy. Patofizjologia trądziku opiera się na wrażliwości na androgeny i badania mogą niewiele wnieść do leczenia - większość kobiet wyniki ma w normie, niemniej proszę się skonsultować z ginekologiem i przedyskutować tę kwestię. Podsumowując, twarz oraz pozostałe części ciała muszą zostać obejrzane przez specjalistę by mogła Pani uniknąć powikłań w postaci przebarwień i blizn potradzikowych. Antybiotyki bądź pochodną Wit A czasem jest nieodzowna, jeśli dochodzi u Pani do rozwoju zmian zapalnych niereagujących na inne leczenie.
Pozdrawiam,
Dr Małgorzata Marcinkiewicz

Dzień dobry. W obecnej sytuacji większość poradni prowadzi konsultacje online,
w naszej Klinice również uruchomiliśmy taką usługę.Przed wizytą istnieje możliwość przesłania zdjęć poprzez e-mail
aby lekarz mógł zapoznać się z nimi przed rozmową. Wszystkie informacje można uzyskać pod naszym numerem kontaktowym
oraz adresem e-mail.Serdecznie pozdrawiam