Jakie są cechy inteligencji poniżej przeciętnej? Rozumiem, iż osoba z takim ilorazem inteligencji ni

3 odpowiedzi
Jakie są cechy inteligencji poniżej przeciętnej? Rozumiem, iż osoba z takim ilorazem inteligencji nie nadaje się ani do szkoły specjalnej, ani do szkoły średniej?
Dzień dobry, inteligencja na poziomie poniżej przeciętnej może sprawiać pewne trudności i ograniczenia. Zależy czy wynika ona z zaniedbania wiedzy szkolnej (ogólnej) czy na niższym poziomie znajduje się tzw. inteligencja płynna- czyli wykonawcza. W pierwszym przypadku wiedzę zawsze można nadrobić poprzez naukę, w drugim można stosować różne ćwiczenia "na myślenie" i wzmacniać swoją technikę wykonawczą. Osoba z ilorazem poniżej przeciętnym na pewno nie nadaje się do szkoły specjalnej, a w szkole średniej może mieć trudności w przyswajaniu oraz przetwarzaniu dużej ilości materiału. Pozdrawiam, Agnieszka B.B.

Iloraz inteligencji poniżej przeciętnej może oznaczać, iż osoba może mieć trudności w nauce lub potrzebować większej ilości czasu na opanowanie poszczególnych treści. Może uczyć się w szkole ogólnodostępnej -do szkoły specjalnej się nie kwalifikuje.
Warto rozeznać obszary trudności i podjąć adekwatny do nich trening. Pomocny może okazać się trening pamięci i koncentracji uwagi EEG Biofeedback, trening zapamiętywania oparty na mnemotechnikach. Pozdrawiam Jadwiga Wyląg
Inteligencja ponizej przecietnej ponizej II=90 w skali Wechslera oznacza tyle ze mamy do czynienia z trudnosciami szkolnymi i problemami w nauce.Uczen moze uczeszczac do szkoly sredniej oczywiscie ale cierpi gdy musi wiecej czasu poswiecic na nauke.Nalezy korzystac z zajec wyrownawczych.Nalezy zawsze uwzgledniac charakter rozwojowy inteligencji i dzieci rozwijac ! Powodzenia Tamara Bogdanowicz,psycholog ,Krakow.