Jakie jest ryzyko przeprowadzania intubacji?

3 odpowiedzi
Za rok będę mieć operację prostowania przegrody nosa w narkozie i niestety będę intubowana czego panicznie się boję. Czy mogę przez to stracić głos i czy ta rurka może przebić mi tchawicę? Jak uśmierzyć ból gardła i jak w ogóle mam się zachowywać po tym wszystkim? Po ilu godzinach można jeść i pić? Co zrobić jak będę krztusiła się krwią - wiem że tak będzie, bo tak samo było przy konchoplastyce, która była w znieczuleniu miejscowym, ale i tak czułam krew w buzi. Czy można jakoś inaczej przeprowadzić tę operację, ale żeby też była w narkozie żebym nic nie czuła? Jakie jest ryzyko śmierci?
Do znieczulenia ogólnego pacjent jest intubowany po tym jak osiągnie stan anestezji, czyli gdy zaśnie po podaniu leków usypiających, przeciwbólowych i najczęściej także zwiotczających. Nie czuje więc i nie pamięta zabiegu intubacji. Natomiast usunięcie rurki (ekstubacja) odbywa się gdy pacjent odzyska świadomość i to może być nieprzyjemne. Jednak ogromna większość pacjentów w ogóle nie pamięta procesu wybudzania z narkozy. Najczęstszym powikłaniem intubacji jest chrypka, która może się utrzymywać nawet do kilku dni. Uszkodzenie strun głosowych, czy przebicie tchawicy to są bardzo rzadkie przypadki, wynikające zazwyczaj z trudnych warunków anatomicznych, jednak skoro Pan/Pani miała już znieczulenie ogólne i nie było mowy o tzw. "trudnej intubacji' to nie spodziewałbym się już tego typu problemów. Ryzyko zgonu występuje przy każdej procedurze medycznej i jego oszacowanie zależy od stanu ogólnego pacjenta oraz chorób towarzyszących. U zdrowego we współczesnych czasach zgon w wyniku znieczulenia jest bardzo mały. Przy operacjach laryngologicznych w obrębie nosogardła krwawienie ze śluzówek podczas zabiegu jest zjawiskiem zwyczajnym i raczej nie da się go uniknąć - w ustach będzie czuć smak krwi a przewody nosowe będą prawdopodobnie zatamponowane. Życzę powodzenia i proponuję nie martwić się na zapas.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani,
coś mi mówi, że nie była Pani jeszcze nigdy intubowana. Te powikłania o których Pani pisze, mogą się wydarzyć jedynie w przypadku BRAKU INTUBACJI - owo krwawienie niebezpieczne dla życia etc. Bardzo chciałbym żeby Pani uwierzyła mi na słowo, że ta procedura nie grozi Pani życiu, a wręcz przeciwnie służy zabezpieczeniu dopływu powietrza do płuc podczas operacji, redukując ryzyko dostania się do dróg oddechowych krwi - krwawienia niestety nie można uniknąć w trakcie operacji! Takich cudów jeszcze nie ma, może kiedyś... Natomiast intubacja wykonywana jest delikatnie, rurka intubacyjna jest miękka, wykonana z tworzywa, które nigdy nikomu nie uszkodziła krtani (chyba, że przebywa bardzo długo w tchawicy, z ciśnieniowymi balonami etc, tak to dzieje się niekiedy z pacjentami na OIOM-ie, a wiedząc o tym stosuje się inne procedury np. tracheostomia.;...). Można o tym dłuuuuuugo pisać, ale uważam że powinna Pani po prostu już teraz porozmawiać z lekarzem anestezjologiem, który rozwieje Pani obawy. Będzie Pani przez najbliższy rok spała spokojna o wynik operacji. Czego Pani życzę. Andrzej Żytkowski
Witam. Rurka intubacyjna jest bezpieczna. Może być chrypka po zabiegu, która ustępuje po paru godzinach. Jeśli chodzi o pozostałe pytania to proponuję porozmawiać z anestezjologiem na wizycie przedoperacyjnej. Nie potrafię określić zagrożenia na podstawia maila. Popzdrawiam

Eksperci

Marlena Orlik

Marlena Orlik

Laryngolog, Specjalista medycyny estetycznej

Wrocław

Bogusław Piotr Śmigielski

Bogusław Piotr Śmigielski

Laryngolog

Jaworzno

Katarzyna Malec

Katarzyna Malec

Laryngolog

Kraków

Błażej Grześkowiak

Błażej Grześkowiak

Laryngolog

Bydgoszcz

Michał Osiński

Michał Osiński

Laryngolog

Słupsk

Vladislav Lisovski

Vladislav Lisovski

Chirurg plastyczny

Polanica Zdrój

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 7 pytań dotyczących usługi: skrzywienie przegrody nosowej
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.