Jakie badania wykonać gdy wypadają włosy?

6 odpowiedzi
Dzień dobry,
bardzo proszę o pomoc. Od paru miesięcy bardzo, wręcz garściami wypadają mi włosy. Z początku myślałam, że to po prostu taki okres, jednak po jakimś czasie doszły napady senności i ogólne zmęczenie. Dodam, iż cierpię na niedoczynność tarczycy i Hashimoto (zażywam Euthyrox 25 + selen). Jakie badania powinnam wykonać przed zaplanowaną już wizytą u specjalisty, by lekarz mógł postawić diagnozę i od razu zacząć leczenie?
Planuję wykonanie:
TSH, FT3, FT4, Anty-TPO, Anty-TG, testosteron, progesteron, prolaktyna, estradiol, DHEA-S, morfologia z rozmazem, żelazo.

Czy ominęłam jakieś ważne i niezbędne badanie?

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry.
Schorzenia na które Pani cierpi, same z siebie mogą przyczyniać się do nadmiernej utraty włosów. Prawidłowe leczenie endokrynologiczne stosowane w przebiegu tych schorzeń powinno doprowadzić do ograniczenia wypadania włosów. Jednak ustalenie odpowiedniej dawki hormonów wymaga czasu i kolejnych badań. Jeżeli chodzi o Pani pytanie o badania, to wskazane przez Panią (badania) pozwolą specjaliście w oparciu o wywiad i badanie przedmiotowe, na postawienie wstępnej diagnozy i ewentualne skierowanie na "celowane" badania dodatkowe ( oczywiście jeżeli będą konieczne). Jeżeli chodzi o badania to zamiast samego poziomu żelaza (bardzo zależny od wielu czynników) zaleciłbym wykonanie badania poziomu ferrytyny (lepiej obrazuje poziom żelaza). Dodatkowo można rozszerzyć badania o np.: trichogram czy trichoskopię oraz badanie poziomu krortyzolu - hormonu stresu, ewentualnie oznaczenie poziomu witaminy B12. Natomiast ze względu na zgłaszane przez Panią schorzenie tarczycy standardem jest wykonanie badania USG tarczycy.
W razie dalszych pytań proszę o kontakt.
Pozdrawiam
R. Bartkowiak

Ten zestaw jest już bardzo szeroki, jeśli jednak chce Pani sprawdzić to kompleksowo proszę zbadać dodatkowo poziom kortyzolu – hormonu stresu oraz witaminę B12. Najlepiej aby zgłosiła się Pani do lekarza dermatologa trychologa. Bardzo pomocne w diagnostyce jest wykonanie badania wideodermatoskopem z głowicą trychoskopową. Proszę jednak nie czekać na wyniki badań i zrobić serię zabiegów mezoterapii igłowej u lekarza dermatologa. To znacznie poprawi kondycję skóry głowy i włosów, powinno też bez względu na powód utraty zatrzymać ten proces. Być może będzie konieczne dodatkowe leczenie po wykonaniu diagnostyki ale mezoterapia zawsze pomoże odżywiając i pobudzając skórę głowy.
pozdrawiam Iwona Stajkowska
proszę jeszcze zrobić poziom wit D3 - pozdrawiam
Dzień dobry,
Do badań, które Pani wymieniła zlecam zazwyczaj CRP i ferrytynę. Pozdrawiam.
Taki panel badań powinien na początek wystarczyć.
Dzień dobry,
te badania jak najbardziej mogą pokazać sytuację. Nie trzeba innych. Ewentualnie ferrytyna. Pozdrawiam Włodzimierz Rosiński