jaki rozmiar torbieli jest właściwy aby go usunąć

1 odpowiedzi
od 5 lat zmagam się z torbielami czasem się ale to trwa czasem bardzo długo 3 lata temu miałam usuwany chirurgicznie.ponieważ bolał mnie brzuch miałam mdłości i straszny ucisk na dolny odcinek kręgosłupa poszłam do innego lekarza bo mój był na urlopie okazało się że mam torbiel 1 cm.i kazał się kłaść na oddział ale powiedziałam że muszę to przemyśleć,kiedy wrócił mój lekarz okazało się że torbiel urósł do 4 cm.lekarz kazał przyjść po miesiączce ale spóżnia się dwa tygodnie więc idę jutro na wizytę ale nie wiem czego mam się spodziewać czy powinnam sama prosić lekarza o zabieg czy czekać aż sam się wchłonie dodam że pracuję w sklepie mięsnym i czasem nie mam siły ciągać ciężkich pojemników
Witam. Zacznijmy od tego że obserwowana zmiana w jajniku o wymiarze 1 cm nie jest torbielą ale najprawdopodobniej fizjologicznym pęcherzykiem . Jeżeli w jajniku lekarz rozpozna torbiel ( a taką z pewnością jest zmiana 4 centymetrowa) trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

1.Jaki charakter ma ta zmiana tzn czy jej struktura (wygląd i zawartość) wskazuje,że jest to torbiel łagodna? Wtedy zwykle podejmujemy się jej obserwacji przez jeden lub dwa cykle.Należy powiedzieć ,że takie proste torbiele powstają najczęściej jako wynik pewnych zaburzeń hormonalnych w jajniku.Stąd często w kolejnym cyklu przy zmianie poziomu hormonów wchłaniają się lub pękają.

2. Czy zmiany w jajniku mają postać torbieli charakterystycznych dla pewnych jednostek chorobowych np. torbiele czekoladowe w endometriozie -zwykle są wskazaniem do operacji lub wiele, średniej wielkśsci torbieli w zespole policystycznych jajników.

3.Czy torbiel nie znika po kolejnych cyklach lub rośnie-jeżeli tak zwykle jest wskazaniem do operacji

4. Czy zmiana ma niepokojący wygląd- wtedy lekarz w trybie pilnym kieruje do operacji.

Jak Pani widzi to bardzo indywidualna sprawa-moja rada jest taka żeby wybrała się Pani na wizytę do ginekologa -chirurga ,który na co dzień operuje i który właściwie oceni Pani stan i pozwoli na podjęcie wspólnej obiektywnej decyzji. Pozdrawiam