Jaki rodzaj leczenia - kręgosłup.

7 odpowiedzi
Witam serdecznie. Pracuje dużo przy komputerze i od jakiegoś czasu mam problemu z bolącym kręgosłupem, dodatkowo od 1,5 roku jeżdżę rowerem. Po aktualnym urlopie, spędzonym bardzo aktywnie czułem się świetnie, gdy tylko wróciłem do pracy i znowu siedzę - ból powrócił.
Jestem po Tomografii komputerowej i oto jej wynik:
- Skrzywienie kręgosłupa piersiowego skierowane w stronę prawą.
- Wysokość trzonów kręgowych piersiowych i szerokość przestrzeni międzykręgowych
prawidłowa.
- Na poziomieTh5-Th6 dyskretne uwypuklenie krążka mk skierowane bardziej w stronę prawą wielkości do 2mm, bez ucisku na struktury nerwowe.
Po za tym uwypukleń krążków międzykręgowych nie stwierdza się.
- Wymiar strzałkowy kanału kręgowego w granicach normy.
- Otwory mk wolne.
- Stawy mk prawidłowe.
- Guzki Schmorla blaszek granicznych trzonów Th10 do Th-12.
- Drobne osteofity na przednich krawędziach trzonów Th3-Th4.
Innych zmian nie uwidoczniono.
Moje pytanie brzmi, jaki rodzaj leczenia powinienem podjąć? Czy wystarczy fizjoterapia? Dziękuję za pomoc.
Fizjoterapia powinna pomóc. Polecam szczególnie terapię mięśniowo-powięziową.

Witam.Na podstawie badania obrazowego TK nie można określic rokowania ,najważniejsze to objawy kliniczne które można ustalic po szczegółowym wywiadzie i weryfikacji w testach ruchowych,zdecydowanie zachęcam do konsultacji z fizjoterapeutą.Pozdrawiam
Dobry wieczór. Proszę pamiętać, że badania dodatkowe robimy tylko w celu potwierdzenia diagnozy. Sugerując Pacjentowi badanie TK chcemy potwierdzić te najgorsze przypuszczenia np. złamania, guzy ... Przypuszczenia czyli nasza hipoteza wynika z badania klinicznego. W innym przypadku dla Pacjenta jest to tylko strata czasu, pieniędzy a w zamian dostaje dużą dawkę radioaktywną. Bardzo ważną, również rzeczą jest dobór odpowiedniego rodzaju badania. MRI np jest obojętne biologiczne,czyli nie wpływa negatywnie na organizm i doskonale pokazuje tkanki miękkie. Czasami wystarcz rtg itd... Leczenie i tak będzie opierać się na testach funkcjonalnych. W krótkim opisie wynika, że mamy do czynienia z bólem przeciążeniowym. Doskonałą propozycją dla pozbycia się bólu będzie terapia manualna i ćwiczenia rehabilitacyjne. Pozdrawiam i zapraszam Sławek
Przepukliny w odcinku piersiowym kręgosłupa zdarzają się niezwykle rzadko, jednak gdy juz do nich dojdzie są bardzo kłopotliwe ze względu na małą rezerwę kanałową w tym odcinku. Długotrwałe ustawienie kręgosłupa piersiowego w zwiększonej kifozie ( co ma miejsce w siedzeniu przed komputerem) może prowokować przemieszczenie materiału w stronę opony twardej a tym samym wywoływać ból. Słuszność mojej hipotezy mogę potwierdzić tylko badaniem. Bezwzględnie musi Pan skorygować pozycję przed komputerem, poza jazdą na rowerze rozpocząć treningi mające na celu wzmocnienie mięśni korpusu oraz oczywiście podjąć współpracę z fizjoterapeutą.
Witam. To sa zmiany lekkiego kalibru w kręgosłupie. Odpowiednia rehabilitacja pozwoli na pozbycie sie dolegliwości bólowych . Zapraszam na konsultacje.
Witam, kluczowe w Pańskim przypadku jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Wyniki które Pan zaprezentował nie sugerują żadnych konkretnych patologii w obrębie kręgosłupa. Zapraszam do Centrum Kore w Swarzędzu, zbadamy PAna pod kątem funkcjonalnym, sprawdzimy mięśnie i siłę aparatu więzadłowego lędźwi i miednicy. Po szczegółwym wywiadzie i badaniach będziemy mogli pomóc Pozdrawiam
manipulacja powięzi,fizjoterapia i osteopatia,