Jaki nurt psychoterapii byłby najlepszy dla osoby neurotycznej?

15 odpowiedzi
Jaki nurt psychoterapii byłby najlepszy dla osoby neurotycznej?
Witam,

Trudno wypowiedzieć mi się na ten temat. Osobiście specjalizuję się w nurcie psychologii systemowej, bliska mi jest również psychologia psychodynamiczna i w tym kierunku poszukiwałabym terapeuty z zakresu, wspomnianego w pytaniu.

Z poważaniem, Magdalena Pstrągowska

Nie ma jednego najlepszego nurtu psychoterapii dla konkretnego problemu. Wszystko zależy od tego, czy klient/pacjent dobrze czuje się w relacji z terapeutą. Dla osoby neurotycznej równie skuteczna może być terapia poznawczo- bwhawioralna jak i psychodynamiczna lub skoncentrowana na rozwiązaniu. Pozdrawiam! Milena Wyszyńska
Dzień dobry. jest wiele nurtów terapii i można wybrać taki, który bardziej nam odpowiada. Istotnymi kwestiami będzie to, czy dana metoda bardziej skupia się na przeszłości, czy na teraźniejszości, czy bardziej szuka szybkich konkretnych rozwiązań, czy bardziej polega na głębszym poznawaniu siebie, jaki jest model relacji z terapeutą. W przypadku osoby neurotycznej wiele metod będzie odpowiednich, zależy która bardziej nam będzie pasować.
Pozdrawiam
Justyna Wojciechowska
Neurotyzm nie jest chorobą ani zaburzeniem a jedynie cechą charateryzującą osobowość. Może być pewnego rodzaju czynnikiem ryzyka występowania zaburzeń typu fobii, zaburzeń nastroju oraz innych zaburzeń lękowych. Z takim katalogiem objawów dobrze radzi sobie psychoterapeuta psychodynamiczne czy też psychoanalityczny.
Dzień dobry. Obecnie jest wiele dostępnych nurtów terapii. Wybór będzie polegał na tym co dany nurt oferuje, np. szukanie wzorców łączących przeszłość z teraźniejszością, szukanie rozwiązań i narzędzi radzenia sobie, poznawanie siebie, koncentracja na zasobach. Różne nurty oferują różne modele relacji z terapeutą. Wachlarz jest szeroki.
Pozdrawiam Marek Wójs
Witam serdecznie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Neurotyzm jest pojęciem złożonym i zależnym nieco od osobowości i innych czynników. Dlatego podczas konsultacji specjalista proponuje różne formy współpracy z klientem w gabinecie z zachowaniem przede wszystkim bezpieczeństwa fizycznego ale i emocjonalno - psychicznego. Zachęcam najpierw do konsultacji.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jest możliwość pracy w wielu nurtach. Uważam, że najważniejsza jest możliwość nawiązania relacji z psychoterapeutą. Z tego powodu warto poszukać kontaktu do doświadczonego psychoterapeuty i skorzystać z konsultacji wstępnych. W ich trakcie z jednej strony terapeuta zapoznając się z problemem podejmie decyzję co do propozycji klienta, ale również klient ma możliwość przekonania się czy odpowiada mu rodzaj kontaktu z terapeutą i czy decyduje się na relację terapeutyczną. Pozdrawiam i życzę odwagi.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Jestem tego samego zdania, co specjaliści powyżej. Co najmniej w 50% za powodzenie terapii odpowiada relacja pacjent-terapeuta (choć słyszałam nawet o 80% wpływie), dlatego najważniejsze, aby pacjent dobrze czuł się w kontakcie z terapeutą, aby wraz z upływem czasu poczuł się bezpiecznie i mógł obdarzyć terapeutę zaufaniem. Stąd, głównie do Pana/Pani pytnie, z kim chce Pan pracować nad swoimi celami. Pozdrawiam. P. Stępniewska
Witam po części zgadzam się z wypowiedziami przedmówców, ale uważam, że powinien Pan zgłosić się
do psychoterapeuta aby w pierwszym rzędzie dać się zdiagnozować. Przypuszczam bowiem, że tego Pan nie zrobił tylko zgdiagnozował się sam.
Pozdrawiam
Witam
Rozpatrując decyzję do kogo zwrócić się po pomoc, zachęcam do wcześniejszego zastanowienia się, czy bardziej bliska jest mi psychoterapia indywidualna czy raczej grupowa.
W różnych nurtach sesje mogą się odbywać w różnej częstotliwości, np. w psychodynamicznej - co tydzień, w systemowej - co 2, 3 lub nawet 4 tygodnie.
Najważniejsza jest relacja z psychoterapeutą, trzeba się czuć w niej dobrze, bezpiecznie.
Życzę skutecznej psychoterapii!
Pozdrawiam
Łucja Fitchman
Witam,
najlepiej gdy klient-pacjent wybiera najlepszego dla siebie specjalistę pracującego w nurcie którym ten czuje się najlepiej bo wybrał go by w nim się wyszkolić, niż dobierał terapeutę do diagnozy. (Dobry terapeuta bowiem poradzi sobie z każdą diagnozą). Ja reprezentuje nurt ericksonowski który koncentruje się na zasobach klienta, na teraźniejszości, proponuję terapię skoncentrowana na celu w cyklu krótkoterminowym jak i długoterminową relację w pracy np. z zaburzeniami osobowości. W tej metodzie terapeuta jest aktywny, dlatego dobiera i proponuje różnego typu metody od rozmowy, po pracę z ciałem, np. praca ze schematami, skryptami, cześciami osobowości, przy pomocy przedmiotów : od kartek i i długopisu po krzesła, karty, lub bez.Jest możliwość pracy technika hipnozy czyli w stanie głębokiego relaksu. W moim nurcie możliwa jest także praca z metafora przy pomocy anegdot, opowieści czy bajek tak istotnych w terapii dzieci czy młodziezy. W pracy z niepełnoletnimi obejmuję opieka cała rodzinę.
Decyzję o terapii można podjać po konsultacjach u konkretnego specjalisty(najlepiej max 3 pierwszych wizytach) , warto więc decydować się na nie, do czego zachęcam.
Pozdrawiam, Iwona Rutkowska
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 75 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Biorąc pod uwagę wszystkie odpowiedzi do jakiegokolwiek terapeuty się zgłosi klient-pacjent nie zależnie od nurtu terapia powinna być dostosowana do pacjenta a nie pacjent do nurtu terapeutycznego,bo wszystkie szkoły psychoterapeutyczne mają swoje procedury dotyczące danego dyskomfortu czy to fobie czy obsesje czy ataki paniki itp a co jest najważniejsze w jakiejkolwiek terapii to podejscie terapeuty, zaufanie i współpraca pomiędzy terapeutą a klientem.
Wszystkiego dobrego w osiąganiu zadowolenia z terapii.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
Sugerowałbym znaleźć psychoterapeutę specjalizującego się w podejściu integracyjnym. Taki specjalista używa różnych nurtów terapeutycznych by najlepiej osiągnąć wyznaczony cel terapeutyczny.

Pozdrawiam
Ważne jest to czego osoba korzystająca z psychoterapii potrzebuje. Poszczególne nurty różnią się pomiędzy sobą sposobem pracy. Możemy wyróżnić nurt: psychodynamiczny (w tym ISTDP), systemowy (w tym psychoterapia Ericksonowski), poznawczo - behawioralny (w tym terapia ACT, DBT, Terapia Schematów), humanistyczny (w tym Gestalt i logo terapia), integratywny. Warto odpowiedzieć sobie też na pytanie, czy ważna jest dla pacjenta praca z teraźniejszością, czy również z przeszłością. Istotne jest zastanowienie się jaki powinien być psychoterapeuta przy którym pacjent będzie miał szansę poczuć się bezpiecznie.
ja serdecznie polecam psychodynamiczny,

pozdrawiam