Jaki lek przeciw objawowy bez recepty?

5 odpowiedzi
Witam, jestem chory neurologicznie na tak zwaną ''polineuropatie czuciową''. Chciałbym wiedzieć czy jest na tą chorobę jakiś lek tylko przeciw objawowy a nie leczniczy, na którego nie potrzeba recepty. Pozdrawiam.
Witam, w polineuropatiach z towarzyszącym bólem czy nieprzyjemnymi zaburzeniami czuciowymi najlepszy skutek leczniczy jednak przynosi farmakoterapia-niestety są to leki recepturowe, czasami jednak moi pacjenci obserwują poprawę po wprowadzeniu preparatów witaminowych z witaminami grupy B ( o ile nie ma przeciwwskazań np choroba nowotworowa) lub rehabilitacji ( jednak z wyłączeniem zabiegów krioterapii). Pozdrawiam

Można stosować preparaty witaminowe zawierające witaminy z grupy B (np.B1, B6, B12). Jeśli chodzi o zmniejszenie bólów i drętwień kończyn to bez recepty można kupić powszechnie dostępne leki np.Apap, Pyralginum, Ibuprom. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankieiwcz
Witam.
Wszystkie skuteczne leki objawowe w polineuropatii czuciowej sa na receptę.
Pozdrawiam
mgj
Witam. Obawiam się, iż faktycznie działające leki są wyłącznie na receptę. pozdrawiam.
Szanowny Pacjencie,
wydaje mi się, że nie ma ,,leków nieleczniczych" - ,,lek" i ,,leczenie" mają ten sam źródłosłów. Ale do rzeczy:
1. Po pierwsze uważam, że każdą chorobę należy leczyć wyłącznie przyczynowo, czyli likwidować jej źródło (a objawu ustąpią ,,same").
2. Polineuropatii czuciowych jest wiele - konieczna jest postawienie dobrego rozpoznania, żeby było wiadomo co leczyć. W związku z tym potrzebne jest konsultacja neurologiczna, najlepiej w placówce zajmującej się terapią konkretnych schorzeń.
3. Natomiast ,,lek przeciwobjawowy w przypadku polineuropatii czuciowej"? To jest mało precyzyjne postawienie pytania. Podejrzewam, że objawem który Pan chciałby zlikwidować są bóle (albo ich ekwiwalent - świąd, czyli po ludzku mówiąc swędzenie), które mogą mieć wiele postaci i różny charakter (kauzalgia, allodynia, hyperestezja ......), ale mogą być także i inne dolegliwości czuciowe tzw. parestezje (uczucie mrowienia, drętwienia itp itd). Większość z tych objawów jest bardzo przykra, i uporczywa. Niektóre nasilają się w pewnych porach doby (np. nocą i nie pozwalających na normalny sen) i niestety trudno je zlikwidować.
4. Jeżeli z jakichś powodów nie chce Pan odwiedzić lekarza, można spróbować takich leków bez recepty jak alanerw lub lewitan (z drożdży piwnych).
dr Andrzej Żytkowski