Jaka może być przyczyna powiększonych jajników?

1 odpowiedzi
Witam, Zgłosiłam się do ginekologa z powodu nieregularnych miesiączek (2 tyg. za wcześnie, 2 tyg. za późno, lub brak miesiączki w oczekiwanym terminie) oraz przedłużające się do 10 dni plamienia po miesiączce.
Lekarz zrobił USG i okazało się że jajniki są o wymiarach: 44x27,7 oraz 57x33. Nie stwierdził innych zmian patologicznych. Marker Ca125 w normie. Hormony: Progesteron, Testosteron, FSH, LH w normie.
Lekarz nie ma pojęcia co jest powodem. Dostałam receptę na 6 opakowań Elin. I moje pytanie: Czy to jest prawidłowe postępowanie? Ja chciałabym wyleczyć przyczynę, a z mojej perspektywy to powiększenie jajników to jest objawem czegoś a nie przyczyną. Nadmienie że jakieś 6 lat temu stosowałam Regulon i wówczas pierwszy raz usłyszałam że mam powiększony jajnik ale wróciło to ponoć do normy - wg USG.
Pozdrawiam
Witam Panią. To wszystko zależy :
1.W jakim dniu cyklu były wykonane badania ? rozumiem ,że skoro ma Pani nirergularne miesiączki to wykonała je Pani niezależnie od dnia cyklu -wówczas badania takie jak progesteron, FSH,LH są nie do oceny .
2.jakiego rodzaju oznaczenie testosteronu było wykonane?-powinien być testosteron wolny
3.dlaczego był oznaczany marker CA 125 ? torbiel w obserwacji ?
4. jak dokładnie wyglądają jajniki ? czy spełniają kryteria jajników policystycznych ? jaka jest ilość pęcherzyków antralnych?czy obserwowano pęcherzyk dominujący lub ciałko żółte z odpowiednim unaczynieniem? czy budowa jajników jest prawidłowa ? sama wielkość jajników nic nie oznacza -może mieć Pani po prostu taką budowę

DO weryfikacji Pani cyklu niezbędne jest Pani zaanagazowanie:
1.czy cykle są owulacyjne? jak długo trwa faza lutealna?plamienia po miesiączce mogą wskazywać na nieprawidłowe owulacje- nieprawidłowe przetrwałe ciałko żółte ? niedobór estrogenów w pierwszej fazie cyklu - destabilizacja błony śluzowej - częściowe złuszczanie . Warto się też zastanowić nad obecnością polipów w jamie macicy lub w kanale szyjki. Proszę pamiętać ,że badanie USG jest badaniu nierówne. To nie jest już badnaie sprzed 10 lat gdy sorawdzano : czy jest macica i jakie jest jej położenie, jak duże są jajniki i czy są torbiele. Do profesjonalnej oceny ultrasonofraficznej potrzebny jest aparat USG co najmniej Voluson E6. Najlepiej z możliwością wykonania USG 3D - do przestrzennej oceny budowy macicy. Dodatkowo w opcji Sono USG po podaniu niewielkiej ilości płynu mamy możliwość dokładnego obejrzenia wnętrza jamy macicy.

2. badaniem hormonalnym pierwszego rzutu w zaburzeniach miesiączkowania ( o czym już wiele razy pisałem ) są : TSH , prolaktyna i ewentualnie panel androgenów
To bardzo częste przyczyny zaburzeń wpływające na cykl a nie związane z samymi jajnikami.

Przed Panią jest jeszcze wiele możliwości poszukiwania przyczyny zaburzeń,życzę więc samozaparcia. Zapewniam,że samo poznawanie własnego cyklu,ciała i kobiecości jest niezwykle satysfakcjonujące. Przynosi wiele korzyści doraźnych niezależnie od możliwości odkrycia źródła nieprawidłowości.

Pozdrawiam serdecznie .