Jaka metode leczenia zastosowac ,po przebytej zakrzepicy zyl glebokich 42lata temu poporodow.

1 odpowiedzi
USG,doppler zyl konczyn dolnych.W ukladzie zyl glebokich brak cech swierzej lub przebytej zakrzepicy.Przeplyw w pozycji stojacej spontaniczny z fazowoscia oddechowa,bez refluksuprzy probieValsawy.ukladzyl powierzchniowych-zyla odpiszczelowai odstrzalkowaorazperforatory wydolne.Ujscie z.odpiszczelowej szerokie-uchodzi do niegoniewydolna,szeroka zylanadlonowa stanowiaca krazenie oboczne z konczyny lewejStr. lewa-z.biodr.niedrozne,wypeln.zorganizow.skrzeplinami,trwale zarosnieta.zyla uda wspolna czesciowo zrekanalizowana ze zorganizowanymi pozostalosc.skrzeplin.zyla udowa w blizszym odcinkuwaska,zwlokniala pozapalnie,kanal przeplywu nierowny,waski.Na wys.18 cmpowyzej lini zgiecia kolanowego szeroki 7mm,perforatorDodda zasilaz.odpiszczelowa.Wdalszym odcinkuz,udowai podkolanowa,szerokie,o pogrubialych scianach ,drozne,niewydolne-przeplyw spontaniczny,slabo zaznaczony,refluks znacznego stopniaprzy probieValsawy.Zyly piszczelowe poszerzone,o pogrubialych scianach.Zylaodpiszczelowa w odcinku udowym poszerzona do 7mm,wydolnahemodynamicznie,o wzmozonym przeplywie,stanowi droge krazenia obocznego z konczyny,wyzej poprzez zyle nabrzuszna i w/w zylak nadlonowy do zyl splywu z prawej konczyny.Zyla odstrzalkowa wydolna.niewydolne perforatory-Cocketa nA WYS.13CM-SR.DO 6MM.w/WPERF.Dodda.
Z opisu wynika ,że poszerzenia żylakowe są wynikiem niedrożnej żyły biodrowej.Usuniecie żył stanowiacych krążenie oboczne nie wchodzi w grę,ponieważ może wywołać kolejne powikłania .Proponuje stałe uzywanie kompresjoterapii/pończochy/ i przewlekle leki p/zakrzepowe.