Jaka jest różnica między wenografią a badaniem angio-MR? Czy są one równie skuteczne, co angio-TK?

3 odpowiedzi
Jaka jest różnica między wenografią a badaniem angio-MR? Czy są one równie skuteczne, co angio-TK?
Jedno ocenia żyły drugie tętnice. Pozdrawiam

Wenografię wykonuje się bezpośredniego z nakłucia żyły. Obecnie tą metodą rzadko wykonuje się badania diagnostyczne. Natomiast zarówno w TK jak i w MR można ocenić układ zarówno tętniczy jak i żylny. Prawidłowe nazwy: angio TK lub angio MR dla oceny układu tętniczego i flebo TK lub flebo MR dla oceny układy żylnego. Ukłony
Pan Profesor ma absolutnie rację. Dodałbym jedynie, że wenografia jak i arteriografia to badania wykonywane w czasie rzeczywistym na stole operacyjnym i pozwalają pokazać dynamikę przepływu kontrastu przez badany układ.