Jak wyleczyć przewlekłe zapalenie ścięgna Achillesa?

6 odpowiedzi
Przed 18 latami leczyłam się długo na zapalenie ścięgna Achillesa lewej nogi ( blokady, unieruchomienia, rehabilitacja), w końcu dr Mirosław Wittmann z Wojewodzkiego Szpitala Zespolonego Gdańsku zaaplikował mi odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne, po których do tej pory nie odczuwałam dolegliwości. Od prawie dwóch lat powrócił ból ścięgna, pięta i okolice pod kostką są ciągle opuchnięte, szczególnie po południu, ból przy chodzeniu, obecnie problem z butami z pełną piętą. Lekarz chirurg ortopeda stwierdził przewlekle zapalenie ścięgna Achillesa. Jestem po kilku seriach zabiegów fizykoterapii (laser, terapuls, UD, krioterapia). W ostateczności biorę leki p/zapalne i p/bólowe (DORETA).USG ścięgna Achillesa wykazało: " Ścięgno Achillesa o zachowanej ciągłości, niepogrubiałe, o wyraźnie obniżonej echogenności w porównaniu ze stroną przeciwną. Nie ma cech płynu pod omięsną." Proszę o poradę jakie działania jeszcze podjąć, aby się pozbyć bólu i opuchlizny.
do rozważenie zabieg z użyciem PRP, fizjoterapia

Z opisu wynika że może być to częściowe uszkodzenie ścięgna Achillesa . Początkowo można rozważyć unieruchomienie w bucie typu Walker . następnie ćwiczenia wzmacniające ekscentryczne , koniecznie też ocenić budowę i układ stóp . Leki NLPZ raczej nie pomogą w wyleczeniu Pozdrawiam
Dobry Wieczór,
Możliwe, że prawidłowe leczenie rehabilitacyjne da pożądane efekty, można również rozważyć zastosowanie PRP.
Pozdrawiam.
Szanowna Pani,
W leczeniu tendinopatii czy entezopatii (potocznie zwanych zapaleniami) podstawowe znaczenie ma odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń. Muszą one obejmować łydkę oraz wszechstronnie usprawniać kończynę i obręcz biodrową. Fizykoterapia ma ograniczone zastosowanie. Jedynie fala uderzeniowa (ESWT) daje dobre wyniki. Oporne przypadki operujemy.
Po pierwsze - niewskazane są tzw.: blokady. Można rozważyć leczenie płytkopochodnymi czynnikami wzrostu.
fala uderzeniowa jest korzystna ewentualnie leczenie czynnikami wzrostu