Jak uzyskać diagnozę psychologiczną?

6 odpowiedzi
W jaki sposób mogę uzyskać diagnozę psychologiczną? Po krótkim pobycie w szpitalu wstępnie zdiagnozowano u mnie zaburzenia osobowości. Psychiatra polecił mi wykonać test składający się z chyba 600 pytań, ale nie mogłam znaleźć miejsca gdzie by można wykonać ten test. Poszłam do psychoterapeuty, który powiedział, że to psychiatra wystawia diagnozę. Wróciłam do psychiatry, a on się oburzył i powiedział, że to właśnie psychoterapeuta się tym powinien zająć. Kiedy zaczynam temat diagnozy na spotkaniu z terapeutą to on mi odpowiada, że on mi może postawić diagnozę, bo jest specjalistą, ale czemu mi tak zależy na tym, żeby to wiedzieć, a następnym razem odpowiada mi, że diagnozowanie trwa latami, a ja spodziewam się diagnozy po miesiącu terapii. Jestem totalnie w tym wszystkim zagubiona...ja naprawdę delikatnie poruszam ten temat, a psychoterapeuta i psychiatra reagują w dziwny sposób. Jako pacjent mam chyba prawo pytać jak i kiedy mogę uzyskać diagnozę.
Po prostu chciałabym wiedzieć czy istnieje jakieś badanie psychiatryczne włącznie z rozwiązaniem tego testu czy to psychoterapeuta po wielu miesiącach terapii stawia diagnozę. Bardzo proszę o pomoc.
Najlepiej umówić sie do psychologa klinicznego -z prośba o diagnostyke psychologiczną,warto by robiła to doświadczona osoba.Najpowszechniej stosowanym narzędziem jest MMPI.z wynikami testu i opinią zgłaszamy sie do psychiatry-jesli jest taka potrzeba oczywiście.pozdrawiam
-niektóre pracownie psychologiczne maja w swojej ofercię diagnostykę,mysle że nie powinna mieć Pani jakiegos dużego problemu ze znalezieniem psychologa majacego takie umiejetności.
Można zapytać tez w najzwyklejszej Poradni Zdrowia Psychicznego-jeżeli jest tam psycholog to czesto prowadzi i terapie i wykonuje diagnozy.pozdrawiam

witam. zdecydowanie proszę się umówić na wizytę do poradni przy szpitalu gdzie Pani się leczyła. pozdrawiam
Witam,

Odpowiedź na pani pytanie istnieje i jest bardzo jednoznaczna.
Rozpoznanie stawia lekarz psychiatra, psycholodzy nie są uprawnieni do stawiania diagnoz nozologicznych. Diagnozę stawia się bazując na kryteriach diagnostycznych zawartych w klasyfikacji chorób. Nigdzie nie jest napisane, że koniecznie jest wykonanie konkretnego testu psychologicznego, ale czasem bywa to pomocne. Istnieją testy, jak ten składający się z 600 pytań, do wykonania których uprawnienia ma tylko psycholog, ale przyznam, że w przypadku diagnostyki zaburzeń osobowości znam lepsze narzędzia, które dają jednoznaczne wyniki.
Testy psychologiczne można wykonać w poradni zdrowia psychicznego na podstawie skierowania od psychiatry lub w prywatnym gabinecie psychologicznym.
Część psychoterapeutów nie chce łączyć funkcji diagnosty i terapeuty, stąd pewnie opory terapeuty.
Moim zdaniem diagnozę psychologiczną stawia oczywiście psycholog. Diagnoza psychiatryczna, czyli lekarska, służy do podejmowania działań leczniczych. Psychoterapeuta nie kwapi się do stawiania rozpoznania bo w psychoterapii ilość gromadzonych informacji o kliencie stale narasta i trudno z tego sformułować stałą, niezmienną, stale obowiązującą diagnozę. Tak jest przynajmniej w niektórych kierunkach psychoterapii. Psychoterapeuci dynamiczni i behawioralno-poznawczy chętniej posługują się rozpoznaniem. Pytanie Pani psychoterapeuty o powody dopytywania się o diagnozę ma raczej charakter pytania terapeutycznego. My terapeuci częściej zastanawiamy się nad tym DLACZEGO ktoś coś robi niż CO robi.
W konkluzji: ma Pani prawo do upominania się o diagnozę. Jakąkolwiek Pani sobie ceni. (byle diagnozę realistyczna i związaną z Pani stanem zdrowia!). Proponuję poszukać (bodaj w Internecie) gabinetu psychologa KLINICZNEGO(!!) i z nim(nią) ustalić wizytę. A jestem pewien, że w Gdańsku jest wielu psychologów klinicznych, choćby na Klinice Psychiatrii tamtejszego Uniwersytetu Medycznego.
Solidna diagnoza psychologiczna jest procedurą żmudną ale sensowną. Doświadczony psycholog potrafi to zrobić precyzyjnie.
To mogę doradzić.
Pozdrawiam
Witam,

ostateczną diagnozę medyczną stawia lekarz psychiatra- niemniej czasem do jej postawienia konieczna jest konsultacja psychologa i wykonanie diagnostyki psychologicznej - (np. test osobowości MMPI, na który składa się 567 pytań).
Diagnoza w psychoterapii ma nieco inny charakter- bardziej odnosi się do specyficznych mechanizmów obronnych, cech funkcjonowania oraz przejawianych trudności. Stawiana jest na użytek procesu psychoterapeutycznego, w czasie trwania terapii, poznawaniu pacjenta i jego problemów bywa, że pierwotną diagnozę się modyfikuje.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl
Diagnozę psychologiczną po wykonaniu danego testu interpretuje i stawia psycholog.
Proszę poszukać gabinetu w którym są wykonywane testy psychologiczne.