Jak sprecyzować diagnozę mieszanych zaburzeń osobowościowych?

4 odpowiedzi
Witam. Psychiatra zdiagnozował u mnie mieszane zaburzenia osobowości. Oczekuje na psychoterapię, jednak do tego czasu bardzo frustrującym jest dla mnie to, że nikt nie może powiedzieć mi czegoś więcej, a dokładniej to sprecyzować diagnozy. Osobiście dostrzegam u siebie cechy charakterystyczne dla BPD i AvPD, jednak gdy powiedziałem o tym pani psycholog usłyszałem, że sam się diagnozuje. W rezultacie czuje się jakbym sam doszukiwał się jakiegoś zaburzenia. Bardzo chciałbym się dowiedzieć co jest wymagane do sporządzenia ścisłej diagnozy. Serdecznie pozdrawiam
Diagnoza psychiatryczna opera się na badaniu klinicznym ( rozmowa ) oraz ewentualnie testach psychologicznych, zwłaszcza w przypadku zaburzeń osobowości. Czasami psychiatra zleca badania dodatkowe, w tym tomografię głowy, EEG ale to w zależności od wskazań. Pozdrawiam

Sprecyzowanie diagnozy to czasem długotrwały proces a w ambulatorium musimy rozpocząć działania medyczne natychmiast. Nie można powiedzieć niczego więcej niż wiemy, a rozpoznanie mieszanych zaburzeń osobowości pozwala na sensowne postępowanie medyczne. Wszak rozpoznano panu zaburzenia osobowości a nie chorobę psychiczną. Tak nieprecyzyjne rozpoznanie nie jest wynikiem barku wiedzy i kompetencji a wręcz przeciwnie dowodzi ich. Do precyzyjniejszego rozpoznanie potrzebna jet duża wiedza i doświadczenie psychologiczne. Badany nie powinien kierować się domniemaną wiedzą lub wyobrażeniami o oczekiwaniach badającego a postarać się współpracować z badającym wypełniając kwestionariusze. Proponuję więcej zaufania do ludzi chcących pomóc lub... ich zmianę
Witam. Rozumiem, że skoro rozpoznano Panu zaburzenia osobowości, to spełnił Pan kryteria tego rozpoznania. Mieszane zaburzenia osobowości świadczą o tym, że ma Pan cechy kilku różnych typów osobowości nieprawidłowej. Postawienie ścisłej diagnozy w psychiatrii jest często dość trudne i wymaga dłuższej obserwacji. Bez wątpienia bardzo ważny jest dokładny wywiad dotyczący Pana dotychczasowego życia, sposobu funkcjonowania, schematów behawioralno-poznawczych. Należy przeprowadzić badanie psychologiczne za pomocą specjalnych testów. W celu wykluczenia przyczyn organicznych wskazane jest wykonanie badań obrazowych głowy(MR lub TK), EEG, badań hormonalnych. Sądząc po tym jakich schorzeń dopatruje się Pan u siebie może mieć Pan zaburzenia osobowości z pogranicza psychoz, nerwic i chorób afektywnych tzw. osobowość borderline. Pozdrawiam
Najmniej istotny jest tutaj szyld. Liczy się rozwiązywanie rzeczywistych problemów, które wynikają z dysfunkcjonalnych mechanizmów osobowościowych.