czy wynik z krwi homocysteiny 10,9 może świadczyć o miażdżycy ??ewentualnie jakie badania wykonać aby stwierdzić czy mam miażdżycę czy nie mam.
dr n. med. Aleksander Zeliaś
dr n. med. Aleksander Zeliaś
Kardiolog, Anestezjolog
Kraków
Podwyższony pozimom homocysteiny jest dodatkowym czynnikiem ryzyka miażdżycy, ale pozom 10,9 mieści się w normie. Żeby wykryć miażdżycę można wykonać np. badanie USG tętnic doglowowych (szyjnych)

dr n. med. Magdalena Loster
dr n. med. Magdalena Loster
Kardiolog, Internista
Wieliczka
Witam, ten wynik nie świadczy o miażdżycy. Rozumiem że nie ma Pan/ Pani żadnych objawów chorobowych, więc jeśli nie ma wskazań to nie robi się badan inwazyjnych takich jak angiografia. Dobrą metodą nieinwazyjną jest USG tętnic szyjnych i ocena kompleksu IMT - tu widać miażdżycę gołym okiem. Bardzo istotna jest jednak ocena czy występują czynniki ryzyka miażdżycy takie jak palenie, wysokie cholesterol, nadciśnienie itd. i ich zwalczanie.

dr n. med. Waldemar Myszka
dr n. med. Waldemar Myszka
Internista, Kardiolog
Poznań
Witam. Żadne stężenie homocysteiny nie świadczy o występowaniu miażdżycy. Podwyższone stężenie stanowi jedynie czynnik ryzyka jej wystąpienia. Pański wynik jest prawdopodobnie w normie (normy mogą róznić się w poszczególnych laboratoriach). Pytanie o to, jakie badania wykonać, żeby stwierdzić, czy ma Pan miażdżycę, jest dosyć kłopotliwe, bo tak naprawdę nie ma badań, które stwierdzają miażdżycę tak po prostu. Inne badania stosuje się w celu rozpoznania miażdżycy naczyń szyjnych, inne miażdżycy naczyń wińcowych, a jeszcze inne w przypadku podejrzenia miażdżycy kończyn dolnych. Proponuję udać się do lekarza w celu oceny ryzyka miażdżycy, i na tej podstawie lekarz z pewnością, o ile uzna to za konieczne, zaproponuje Panu niezbędne badania.
Pozdrawiam.

dr n. med. Jacek Krzysztof Morka
dr n. med. Jacek Krzysztof Morka
Internista, Kardiolog
Końskie
Proces miażdżycowy czyli twardnienie naczyń krwionośnych, związane z sekwestracją naczyń solami wapnia. Procest ten nasila się po 20 roku życia. W związku ztym kazda osoba dorosła ma miażdżycę. Inną kwestią jest czy proces jest istotny i czy zagraża życiu, a temy służą odp tabele z których wylicza się wskaźniki możliwości incydentów sercowo-naczyniowych tzw np. Euro Score,

Dzień Dobry
Sam poziom homcysteiny nie świadczy o miażdżycy. Podwyższona wartość homocysteiny świadczy o aktywacji pewnych procesów (stresie oxydacyjnym, pobudzenie śródbłonka) i stanowi czynnik ryzyka miażdżycy - ale nie tylko. Trudno odpowiedzieć na Pana/Pani pytanie - w zależności od terytorium naczyniowego, w którym podejrzewa się miażdzycę wykonuje się różne badania. Np. USG tt. szyjnych aby ocenić blaszkę miażdżycową w obrębie tt. szyjnych itp.
Pozdrawiam
Jan Biegus
Sugeruję wizytę: Konsultacja kardiologiczna
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

dr n. med. Joanna Wilczyńska-Burlikowska
dr n. med. Joanna Wilczyńska-Burlikowska
Kardiolog, Internista
Warszawa
Dzień dobry! Stężenie homocysteiny nie świadczy o obecności bądź braku miażdżycy. Miażdżycę rozpoznaje się wtedy, kiedy zaczyna dawać objawy - w jakimkolwiek naczyniu, czy to tętnicy wieńcowej, szyjnej czy kończyn dolnych. Nie wykonuje się badań przesiewowych tylko po to, żeby stwierdzić, czy ktoś ma czy nie ma miażdżycy.

dr n. med. Tomasz Ciąćka
dr n. med. Tomasz Ciąćka
Chirurg naczyniowy, Chirurg, Flebolog
Warszawa
Witam Pana, wynik raczej w normie, wskaźnik kostkowo-ramienny ABI - określnie czy są zwężęnia miażdżycowe w tętnicach kończyn dolnych, USG doppler tętnic kończyn dolnych, USG Doppler tętnic szyjnych, koronarografia odnośnie tętnic wieńcowych zapraszam na badanie USG Doppler i ABI, pozdrawiam
Tomasz Ciąćka

dr hab. n. med. Maciej Karcz
dr hab. n. med. Maciej Karcz
Kardiolog, Lekarz sportowy
Warszawa
Żadne stężenie homocysteiny we krwi nie świadczy o miażdżycy (podobnie jak nie świadczy o miażdżycy duże stężenie cholesterolu, cukru itp.) - to są jedynie czynniki ryzyka wystąpienia miażdżycy, to znaczy okoliczności związane ze statystycznie częstszym występowaniem miażdżycy. Akurat ten wynik jest w granicach normy. Ponadto akurat homocysteina nie jest tak silnym czynnikiem ryzyka jak np. palenie tytoniu, duże stężenie cholesterolu LDL czy obecność cukrzycy. Należałoby u lekarza ocenić tzw. profil ryzyka (wszystkie czynniki ryzyka), objawy mogące wskazywać na miażdżycę (lub nieobecność tych objawów) i dopiero wtedy zastanowić się, czy wskazane są badania obrazowe służące do wykrywania obecności miażdżycowych zwężeń w tętnicach (np. USG z dopplerem, angio CT, angiografia, koronarografia itp.).

Specjaliści w zakresie leczenia: miażdżyca

Barbara Kuśnierz

Barbara Kuśnierz

Kardiolog, Internista

Bytom

Przemysław Wilczewski

Przemysław Wilczewski

Kardiolog, Internista

Gliwice

Piotr Stryjewski

Piotr Stryjewski

Chirurg

Częstochowa

Izabela Stańczyk

Izabela Stańczyk

Dietetyk, Terapeuta

Bydgoszcz

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Wojciech Pawłowski

Wojciech Pawłowski

Lekarz rodzinny

Konstancin-Jeziorna

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 6 pytań dotyczących usługi: miażdżyca

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.