jak sprawdzić czy mam miażdżycę ??

8 odpowiedzi
czy wynik z krwi homocysteiny 10,9 może świadczyć o miażdżycy ??ewentualnie jakie badania wykonać aby stwierdzić czy mam miażdżycę czy nie mam.
Witam, ten wynik nie świadczy o miażdżycy. Rozumiem że nie ma Pan/ Pani żadnych objawów chorobowych, więc jeśli nie ma wskazań to nie robi się badan inwazyjnych takich jak angiografia. Dobrą metodą nieinwazyjną jest USG tętnic szyjnych i ocena kompleksu IMT - tu widać miażdżycę gołym okiem. Bardzo istotna jest jednak ocena czy występują czynniki ryzyka miażdżycy takie jak palenie, wysokie cholesterol, nadciśnienie itd. i ich zwalczanie.

Witam. Żadne stężenie homocysteiny nie świadczy o występowaniu miażdżycy. Podwyższone stężenie stanowi jedynie czynnik ryzyka jej wystąpienia. Pański wynik jest prawdopodobnie w normie (normy mogą róznić się w poszczególnych laboratoriach). Pytanie o to, jakie badania wykonać, żeby stwierdzić, czy ma Pan miażdżycę, jest dosyć kłopotliwe, bo tak naprawdę nie ma badań, które stwierdzają miażdżycę tak po prostu. Inne badania stosuje się w celu rozpoznania miażdżycy naczyń szyjnych, inne miażdżycy naczyń wińcowych, a jeszcze inne w przypadku podejrzenia miażdżycy kończyn dolnych. Proponuję udać się do lekarza w celu oceny ryzyka miażdżycy, i na tej podstawie lekarz z pewnością, o ile uzna to za konieczne, zaproponuje Panu niezbędne badania.
Pozdrawiam.
Dzień Dobry
Sam poziom homcysteiny nie świadczy o miażdżycy. Podwyższona wartość homocysteiny świadczy o aktywacji pewnych procesów (stresie oxydacyjnym, pobudzenie śródbłonka) i stanowi czynnik ryzyka miażdżycy - ale nie tylko. Trudno odpowiedzieć na Pana/Pani pytanie - w zależności od terytorium naczyniowego, w którym podejrzewa się miażdzycę wykonuje się różne badania. Np. USG tt. szyjnych aby ocenić blaszkę miażdżycową w obrębie tt. szyjnych itp.
Pozdrawiam
Jan Biegus
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Proces miażdżycowy czyli twardnienie naczyń krwionośnych, związane z sekwestracją naczyń solami wapnia. Procest ten nasila się po 20 roku życia. W związku ztym kazda osoba dorosła ma miażdżycę. Inną kwestią jest czy proces jest istotny i czy zagraża życiu, a temy służą odp tabele z których wylicza się wskaźniki możliwości incydentów sercowo-naczyniowych tzw np. Euro Score,
Podwyższony pozimom homocysteiny jest dodatkowym czynnikiem ryzyka miażdżycy, ale pozom 10,9 mieści się w normie. Żeby wykryć miażdżycę można wykonać np. badanie USG tętnic doglowowych (szyjnych)
Dzień dobry! Stężenie homocysteiny nie świadczy o obecności bądź braku miażdżycy. Miażdżycę rozpoznaje się wtedy, kiedy zaczyna dawać objawy - w jakimkolwiek naczyniu, czy to tętnicy wieńcowej, szyjnej czy kończyn dolnych. Nie wykonuje się badań przesiewowych tylko po to, żeby stwierdzić, czy ktoś ma czy nie ma miażdżycy.
Witam Pana, wynik raczej w normie, wskaźnik kostkowo-ramienny ABI - określnie czy są zwężęnia miażdżycowe w tętnicach kończyn dolnych, USG doppler tętnic kończyn dolnych, USG Doppler tętnic szyjnych, koronarografia odnośnie tętnic wieńcowych zapraszam na badanie USG Doppler i ABI, pozdrawiam
Tomasz Ciąćka
Żadne stężenie homocysteiny we krwi nie świadczy o miażdżycy (podobnie jak nie świadczy o miażdżycy duże stężenie cholesterolu, cukru itp.) - to są jedynie czynniki ryzyka wystąpienia miażdżycy, to znaczy okoliczności związane ze statystycznie częstszym występowaniem miażdżycy. Akurat ten wynik jest w granicach normy. Ponadto akurat homocysteina nie jest tak silnym czynnikiem ryzyka jak np. palenie tytoniu, duże stężenie cholesterolu LDL czy obecność cukrzycy. Należałoby u lekarza ocenić tzw. profil ryzyka (wszystkie czynniki ryzyka), objawy mogące wskazywać na miażdżycę (lub nieobecność tych objawów) i dopiero wtedy zastanowić się, czy wskazane są badania obrazowe służące do wykrywania obecności miażdżycowych zwężeń w tętnicach (np. USG z dopplerem, angio CT, angiografia, koronarografia itp.).