jak sobie radzić z problemami?

1 odpowiedzi
Nigdy nie potrafiłam rozwiązywać problemów sama. Zawsze potrzebowałam do tego wsparcia kogoś z zewnątrz. I chociaż nie czułam się z tym dobrze, to niestety zbyt wiele nie potrafiłam zmienić. Dopiero od jakiegoś czasu zauważyłam, że to uniemożliwia mi sprawne funkcjonowanie. Niestety, przegapiłam bowiem dobrą propozycję pracy. Czy mogłabym uzyskać rady na to, jak radzić sobie z problemami?
Dzień dobry,

Potrzeba wsparcia przez kogoś bliskiego w trudnych sytuacjach życiowych lub w podejmowaniu ważnych decyzji jest naturalną potrzebą większości z nas. Trudności mogą zacząć się wtedy, kiedy nasze przekonanie jest takie, że bez pomocy innych ludzi nie poradzilibyśmy sobie, a nasze życie jest zależne od opinii i decyzji innych. Może to świadczyć o problemie dużej zależności od innych ludzi. Kiedy zaczynamy w to wierzyć, może to bardzo ograniczać nas w funkcjonowaniu i rozwijaniu pełnego potencjału swoich możliwości. Kiedy sami decydujemy o swoim życiu, możemy czuć się wolni i niezależni, ale jednocześnie bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za nasze decyzje, co u niektórych wywołuje napięcie i lęk. Może stać za tym wiele myśli i emocji, takich jak: brak zaufania do samego siebie, lęk przed porażką, lek przed byciem dorosłym i w pełni samodzielnym, brak wiary w swoje umiejętności oraz wiele innych niekonstruktywnych emocji i przekonań na temat samego siebie. Przekonania te wpływają na to jakie odczuwamy emocje i jakie podejmujemy działania. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą leżeć we wczesnych doświadczeniach życiowych, w sposobie wychowania, w komunikatach, które słyszeliśmy lub słyszymy od najbliższych. Warto byłoby poszukać w sobie odpowiedzi na pytanie: dlaczego wolę oddać innym część odpowiedzialności za własne życie? Jakie myśli i uczucia stoją za tym, że obawiam się sama podejmować decyzję? Dobrze również jest uświadomić sobie kiedy te problemy się zaczęły i co mogło je wywołać. W takim procesie szukania odpowiedzi, przeformułowania przekonań na swój temat, radzenia sobie z emocjami oraz w stopniowym ćwiczeniu i uczeniu się nowych umiejętności pomocny może być kontakt z psychoterapeutą.

Pozdrawiam serdecznie
Anna Kowska- Polańska
psycholog, psychoterapeuta

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.