Jak się pozbyć ogromnego żalu do psychoterapeuty, który świadomie lub nie wprowadził do terapii wątk

3 odpowiedzi
Jak się pozbyć ogromnego żalu do psychoterapeuty, który świadomie lub nie wprowadził do terapii wątki homoseksualne. I po terapii była chwila słabości i odbicie w nieczystość. On w ogóle nie zobaczył że robi coś źle. Zamiast nerki przyszył wątrobę i jest dobrze. A ja mam ogromny żal bo mogłem być osobą publiczną, a teraz wstydzę się taką osobą być. Nie mam odwagi. Może mnie oduczył gorszych rzeczy, ale po co się w ogóle brał za terapie gdzie miał mnie skrzywdzić przez niefachową pomoc. Jak ktoś chce go bronić to niech wcale nie odpowiada.
Przeżywasz zrozumiałe uczucia żalu wobec terapeuty, który wprowadził do terapii wątki, które negatywnie na Ciebie wpłynęły, powodując rozczarowanie i ból. Ważne jest, aby uznać i zaakceptować swoje uczucia. Rozważ refleksję nad tym, dlaczego terapeuta podjął te kroki i jak wpłynęły one na Ciebie. Może to pomóc w ich przetworzeniu. Rozmowa o swoich doświadczeniach z zaufaną osobą lub innym profesjonalistą, takim jak nowy terapeuta, może być pomocna w przetwarzaniu tych doświadczeń i ich wpływie na Twoje życie. Praca nad samoakceptacją i wewnętrzną siłą jest kluczowa w przezwyciężaniu uczuć wstydu i braku odwagi. Techniki takie jak afirmacje, medytacja, czy mindfulness mogą być w tym pomocne. Uświadomienie sobie, jakie aspekty terapii były dla Ciebie szkodliwe, pomoże w ustawieniu granic w przyszłych interakcjach terapeutycznych. Rozważ omówienie swoich doświadczeń z obecnym terapeutą, aby upewnić się, że Twoje potrzeby są rozumiane i szanowane. Przebaczenie, choć trudne, może być procesem, który pozwoli uwolnić się od ciężaru negatywnych emocji, ale pamiętaj, że każdy proces gojenia jest indywidualny i może wymagać czasu. Ważne jest, aby być dla siebie łaskawym i cierpliwym. Jeśli potrzebujesz dalszego wsparcia, skontaktuj się z innym specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego, który lepiej zrozumie Twoje potrzeby i będzie wspierać Cię w Twojej podróży.

Dzień dobry. Psychoterapia to proces, czy jest przyjemna? Wcale taka nie musi być. Sięgamy do najskrytszych szuflad ,przepracowujemy to co nas krzywdzi, zmieniamy schematy. To ciężka praca przede wszystkim pacjenta/klienta. Wynik pracy jednak jest bardzo satysfakcjonujący. Droga do sukcesu niejednokrotnie może być wyboista ale gdy tam dojdzie się jest dobrze i nawet bardzo dobrze. Widzę u Pana tą właśnie drogę , tą pracę , element na który się natknęliście. Powodzenia i siły życzę. Małgorzata Kozłowska
Warto zastanowić się nad tym, czy skoro terapeuta, niepotrzebnie poruszył taki wątek, a tak to na Pana wpłynęło, to czy na pewno było to niepotrzebne?
Być może ta sugestia zirytuje Pana i nie widzi Pan takiej możliwości - natomiast może być to coś co wymaga przepracowania.
Warto w tym wszystkim popracować nad swoją akceptacją, samooceną, budowaniem pewności siebie. Nikt Panu nie zamknął drzwi do bycia osobą publiczną jeśli takową chciał Pan być. One wciąż są dla Pana otwarte.
Niech Pan o tym pamięta.
Jeśli ten terapeuta nie był dla Pana odpowiedni - niech się Pan nie poddaje i spróbuje znaleźć innego - takiego, którego pomoże Panu naprawić dotknięte sprawy.
Życzę powodzenia i trzymam za Pana kciuki!

Pozdrawiam serdecznie,
Psycholog,
Nikoletta Dziedzic