jak radzić sobie ze stresem?

1 odpowiedzi
Muszę zadać to pytanie wprost: co na stres? Od paru dni praktycznie się nie poznaję. Ciągle się denerwuję. Za kilka dni mój ślub, a ja panikuję chociaż wszystko jest już „domknięte na ostatni guzik”. Boję się, że coś może zakłócić ceremonię. Nie wiem, jak radzić sobie ze stresem, ponieważ nigdy chyba nie miałam przed sobą aż tak ważnego wydarzenia. Co powinnam zrobić?
Dzień dobry,
Rozumiem, że przed Panią ważne wydarzenie, z powodu którego odczuwa pani silne napięcie emocjonalne. Małżeństwo to poważna decyzja, która ma prawo wywoływać silne emocje. Czasami jednak są one tak silne, że zakłócają one nasz kontakt z rzeczywistością tzn. bardziej ,,żyjemy" w wyobrażonej przyszłości niż tu i teraz. W tej wyobrażonej przyszłości mogą pojawiać się różne scenariusze tego, co może się wydarzyć, często tego co może pójść źle, co wywołuje uczucie niepokoju. Może Pani spróbować skoncentrować się na teraźniejszości, na danej chwili zamiast przewidywać przyszłość. Do tego wszystkiego mogą dochodzić różne ,,zaszczepione" w nas, ludziach, społeczne przekazy i przekonania na temat tego jak powinna wyglądać ceremonia, na temat tego jak bardzo zmienia się życie po ślubie, jak każde z partnerów zaczyna zachowywać się inaczej wobec siebie, jakie ma obowiązki dobra żona, mąż itp. Te nieaktywne na co dzień przekonania mogą uaktywniać się przed ślubem jak i po ślubie, często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że podświadomie, w niektóre z nich częściowo wierzymy. Warto jednak pamiętać, że są to tylko pewne opinie ludzi wynikające z ich doświadczeń lub przekonań i nie muszą one wcale dotyczyć naszego życia i związku. Kolejną sprawą, może być uczucie pragnienia, aby ceremonia przebiegła bez żadnych zakłóceń, żeby wszystko poszło tak jak sobie Pani wymarzyła, jeżeli te oczekiwania są zbyt wysokie może to wywoływać dużo niepotrzebnego stresu. Taka koncentracja na różnych szczegółach w przebiegu ceremonii jest też wzmacniana przez media, które w pewien sposób sugerują, że sprawy wystroju kościoła, oprawy muzycznej, fotografii, kwiatów itd są nad wyraz ważne. Warto zadać sobie pytanie czy tak faktycznie jest? Czy idealny przebieg ceremonii jest dla mnie i moich najbliższych naprawdę tak ważną sprawą? A jeśli coś pójdzie nie tak, co najgorszego mogłoby się wydarzyć w związku z tym? Nabranie dystansu do mniej ważnych spraw może być bardzo pomocne w obniżeniu poziomu stresu. Pomocne będzie też przekierowanie uwagi ze spraw organizacyjnych na życie wewnętrzne, doświadczanie pozytywnych emocji i uczuć wynikających z zawarcia związku małżeńskiego. Życzę Pani, aby ceremonia ślubna przebiegała w radości i spokoju.
Pozdrawiam serdecznie