Jak powinno wyglądać leczenie guzów tarczycy?

6 odpowiedzi
Witam.Moja mama ma na tarczycy 4 guzki (5,4,2,3 cm). Mało tego na aorcie ma torbiel 3 cm (rok temu powiedziano, że ma 3 cm). Czy to możliwe aby nic z tym nie robiono? Żadnej operacji itd. tylko kończy się na wizytach?. Chcę zaznaczyć, że mama ma 64 lata, ja mieszkam w Irlandii i nie wiem czy czasami nie jest to jakiś wymysł ze strony mamy abym wróciła do Polski. Bardzo proszę o odpowiedź.
Szanowna Pani,
Przedstawione przez Panią dane są mało precyzyjne. Niektóre zmiany tego typu leczy się zachowawczo (obserwuje się je, bez operacji).
Z poważaniem,
Maciej Malinowski

wskazania do leczenia zależą od obrazu aorty. Na tym naczyniu nie ma torbieli więc niezbędna jest rzetelna ocena.
Guzki na tarczycy wymagają konsultacji endokrynologa. Natomiast na aorcie prawdopodobnie jest tętniak. 3 cm nie wymaga interwencji chirurgicznej.
Witam Panią, odnośnie guzków tarczycy należy wykonać biopsję - pobrać przez nakłucie cienką igłą tkanki z guzka do badania mikroskopowego, aby określić chrakter zmiany. Odnośnie aorty jest to prawdopodobnie niewilekie poszerzenie aorty, należy wykonać USG jamy brzusznej z oceną jej średnicy i ocena jej ściany, czy nie ma rozwarstwienia ściany i dwóch kanałów przepływu. Wskazaniem do operacji jest poszerzenie średnicy aorty powyżej 5 cm. Pozdrawiam
Szanowni Państwo,
O ile guzki w tarczycy są dość częste i rzeczywiście niektóre z nich wymagają jedynie obserwacji lub leczenia zachowawczego, to torbiele w aorcie są nadzwyczaj rzadką (wręcz niespotykaną) przypadłością... Możliwe, że chodzi o tętniak. Jeśli tak, to tętniaki o wrzecionowatym kształcie i średnicy 3 cm wymaga obserwacji. Więcej informacji na stronie chirurg.edu.pl
Oczywiście ryzykownym jest kierowanie się domysłami i gorąco polecam konsultację w jednej z przychodni w których przyjmuję. Oby się nie okazało, że rzeczywiście jest to torbiel podprzydankowa...
Życzę szybkiego powrotu do zdrowia
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam
W sprawie guzków tarczycy proszę skontaktować się z endokrynologiem. Co do aorty - rozumiem że jest poszerzona do 3 cm? jeżeli tak jest, wymaga to jedynie obserwacji. Nie wiem niestety jaka jest lokalizacja poszerzenia aorty - najprawdopodobniej dotyczy aorty brzusznej. W takim przypadku wystarczy wykonywać usg co 18-12 miesięcy.