jak powinno wyglądać badanie przez biegłego

2 odpowiedzi
Ile powinno trwać i jak powinno wyglądać badanie sądowo-psychiatryczne. Czy wystarczy, by biegły w niecałe pół godziny zrobił test z wiedzy ogólnej (Kiedy była I WŚ? Co to jest szybowiec?), zapytał badaną czy badana powtarzała klasy? ma myśli suicydalne? słyszy głosy? (klasyka gatunku!) oraz czy jest szczególnie smutna? Wszystko w siedzibie sądu w obecności jedynie syna badanej (który chce by dalej się tak zachowywała jak obecnie, bo mieszka na swoim). Dodam, że m chodziło o demencję i zespół Diogenesa.
Witam. Nie ma ram czasowych, które określają ile powinno trwać badanie przez lekarza biegłego. Także system zadawania pytań jest indywidualny a ich treść zależy od lekarza. Biegli psychiatrzy są zwykle bardzo doświadczonymi lekarzami w swej dziedzinie i sądzę, że pełne badanie stanu psychicznego nie musi trwać godzinami, zwłaszcza że badanie obejmuje nie tylko rozmowę ale stałą obserwację zachowania pacjenta, jego reakcji , mimiki, sposobu ubioru itd. Na tej podstawie wydaje się pełną opinię sądowo-psychiatryczną. Pozdrawiam

Witam. Badanie sądowo -psychiatryczne to badanie psychiatryczne wykonywane na polecenie sądu, więc trwa tyle, ile przeciętne badanie psychiatryczne. Nie ma ściśle wyznaczonych ram czasowych. Wykonują je biegli w dziedzinie psychiatrii, czyli lekarze, którzy posiadają duże doświadczenie kliniczne, wiedzę. Jeżeli biegły ma wątpliwości, co do stanu psychicznego i stanu funkcji poznawczych badanego może wskazać konieczność badania dodatkowego przez biegłego psychologa, ale to sąd decyduje czy powoła biegłego psychologa, czy nie. W sytuacjach, w których po jednorazowym badaniu nie można jednoznacznie wypowiedzieć się na temat stanu psychicznego badanego biegły może wnioskować do sądu o obserwację sądowo - psychiatryczną. Pozdrawiam