Jak poradzić sobie ze zdradą żony i uratować związek?

7 odpowiedzi
Witam,
Mam problem - w listopadzie odkryłem zdradę żony, ale daliśmy sobie szanse naprawy naszego związku. Żona nie okazuje mi żadnych uczuć, a jeżeli już to bardzo rzadko. Parę dni temu przeprowadziliśmy rozmowę podczas ktorej powiedziała mi, że brzydzi się sama siebie i ma wewnętrzną blokadę, dlatego unika przytulania całowania itd. Stwierdziła, że mimo iż chciała by być ze mną to straciła już nadzieje i wiarę w nasz związek gdyż sprawy zaszły za daleko. Ja ją bardzo kocham i wybaczyłem jej, i po prostu nie wyobrażam sobie życia bez niej. Chciałem zapytać jak mogę uratować nasze małżeństwo.
Ujawniona zdrada małżeńska to z pewnością sytuacja kryzysu dla każdego, poważnie się traktującego związku. Często prowadzi do rozstania, ale nie musi to być jedyna możliwość. Wszystko zależy od woli obojga, aby przezwyciężyć kryzys. To bardzo wielkoduszne, jeśli jest Pan gotowy wybaczyć żonie - ona musi jednak być zdolna, aby wybaczyć samej sobie. Może w tym pomóc wizyta w poradni małżeńskiej, lub osobna pomoc psychologiczna dla żony.
Kluczowe jest to, czy żona wciąż chce z Panem być. Jeśli tak - jest szansa, że wspólna lub osobna psychoterapia pomogą uratować Pana małżeństwo. Jeśli nie - psycholog zwykle jej do tego nie namówi. Życzę Państwu dużo siły i wytrwałości w pracy nad związkiem.

Szanowny Panie,
Dziekuję za okazane mi zaufanie.
Trudno odpowiedzieć na to pytanie nie znając Państwa ani waszej historii.
Najlepszym rozwiązaniem jest pójście wspólnie na terapię i przyjżenie się razem tematowi.
Mogę polecić Panu moją koleżankę, która jest seksuologiem i pracuje z parami.
Pozdrawiam serdecznie,
Dominika Oliwa
Sam Pan tego nie dokona jeśli druga strona nie będzie chciała. Żeby zobaczyć, co się dzieje w Państwa związku warto skonsultować się ze specjalistą, które spojrzy na sprawę z dystansu i w obecności którego moze pojawić się przestrzeń do pracy nad związkiem. Jeśli żona nie wyrazi zgody na takie spotkanie, zawsze można poszukać dla siebie indywidualnego wsparcia.
Dzień dobry,
Zdrada to bardzo trudny moment w życiu par, które dotyka to wydarzenie. Trudny, jak sam Pan opisuje, dla obu stron. Zdradzonej i zdradzającej. U pierwszej pojawić się mogą silne emocje związane ze złością, rozpaczą, strachem... u drugiej często poczucie winy, bezradności ale i także smutek i złość.
Wydaje mi się ważne, że oboje Państwo bardzo przeżywacie mocno to, co się stało. Każde na swój sposób, jednak jest to coś, co Was (paradoksalnie) łączy. Wspólny kłopot, wspólny ból i wspólny niepokój o dalszą przyszłość.
Myślę, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest wizyta u terapeuty zajmującego się terapią par. Przy jego pomocy będziecie mogli Państwo porozmawiać o tym, co się wydarzyło, a także (a może nawet przede wszystkim), zrozumieć, jak do tego doszło.
Zdrada nie staje się sama. Zdradę "budują" zwykle obie strony (oczywiście nikt nie ma takiej intencji!). Jest takie powiedzenie wśród terapeutów par: "By mógł w związku pojawić się ktoś trzeci, obie strony muszą zrobić mu/jej miejsce". To istotne, byście Państwo zrozumieli, czy tak właśnie i z jakiego powodu, stało się w Państwa związku. I co i jak możecie zrobić z tym traumatycznym wydarzeniem.
Pozdrawiam serdecznie.
Udzielenie odpowiedzi na zadane przez Pana pytanie mogłoby stworzyć iluzję że jest na to jakiś prosty sposób. Proponuję konsultację u terapeuty małżeńskiego, nawet jeśli nie rozwiążecie Państwo pozytywnie tego kryzysu, to umożliwi to Państwu pełniejsze zrozumienie siebie nawzajem i zaplanowanie na spokojnie dalszej przyszłości (razem lub osobno).
Witam. Nie ma prostej odpowiedzi. Myślę,że najlepszym rozwiązaniem byłaby terapia małżeńska. Jesli oboje Państwo jesteście gotowi na pracę nad obudową zaufania i zdefiniowaniem Państwa potrzeb i oczekiwań w związku. Sam Pan małżeństwa nie uratuje. Zapraszam Państwa do gabinetu. Pozdrawiam Wiatr Anna
Witam
aby podjąć terapię partnerską i aby miała ona jak największe szanse powodzenia powinny być spełnione kilka warunków.
1. Chęć pracy nad związkiem (walki o związek)
2. Gotowość do psychologicznego przepracowania zdrady oraz do przyglądnięcia się wspólnie z psychoterapeutą najbardziej problematycznym sferom związku.
3. Gotowość do pełnej szczerości i otwartości, gotowość do poruszenia nawet najbardziej bolesnych tematów związanych z naszym związkiem.
4. W przypadku zdrady, zakończona relacja z osobą z którą doszło do zdrady.

Jeśli im więcej z tych punktów zostanie spełnionych tym większe prawdopodobieństwo sukcesu w terapii par. To że Pana partnerka ma motywację do pracy nad związkiem jest ważniejsze aniżeli to że na ten moment nie widzi nadziej na poprawę waszej relacji. Wyrzuty sumienia i poczucie wstydu u Pana żony są naturalnym objawem który trzeb będzie przepracować w procesie terapeutycznym.

Zapraszam do kontaktu on-line albo na tradycyjną wizytę tak abym mógł przeprowadzić bardziej wnikliwa i trafną diagnozę państwa sytuacji i zaproponować strategię wyjścia z problemu.

Pozdrawiam
Radek Szafrański
Psycholog, Psychoterapeuta
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.