Jak poradzić sobie z niskim libido po usunięciu jajników?

6 odpowiedzi
Dzień dobry, Jestem po obustronnym usunięciu jajników i stosuję hormonalną terapię zastępczą. Niestety mój organizm nie funkcjonuje dokładnie tak jak układ hormonalny zdrowej kobiety w moim wieku. Piszę, ponieważ potrzebuję porady w sprawie libido. Czym mogłabym je podnieść? Pozdrawiam.
Operacja, którą Pani przeszła może mieć wpływ na poziom libido. Dawniej uważano, że odpowiedzialne za to są wyłącznie czynniki natury psychologicznej. Obecnie przyjmuje się, że etiologia zaburzeń seksualnych po operacji usunięcia macicy i przydatków jest bardziej złożona (nie wyklucza się wpływu czynników hormonalnych i innych). Jednocześnie taka operacja nie przesądza o tym, że satysfakcja seksualna ma być gorsza - badania pokazują, że jest to sprawa indywidualna (są kobiety których libido nawet się zwiększa choć większość doświadcza podobnych jak Pani trudności).
W związku z tym, że stosuje Pani hormonalną terapię zastępczą jedyną osobą, która może ewentualnie zmodyfikować leczenie (dobierając odpowiednie hormony) jest Pani ginekolog.
Proszę zatem o tym porozmawiać w pierwszej kolejności ze swoim lekarzem.
Pomoc seksuologiczna będzie w takim przypadku koncentrować się bardziej na psychicznych aspektach przeżywania przez Panią swojej cielesności, seksualności. Niestety bardzo dużo kobiet w podobnej do Pani sytuacji przeżywa stany obniżonego nastroju - pojawia się problem psychicznego radzenia sobie ze zmianami w ciele, a często także w relacjach z partnerem. Zachęcam zatem do rozmowy z gonekologiem, a jeśli czuje Pani że potrzebne jest także wsparcie psychiczne, do wizyty u psychologa-seksuologa, psychoterapeuty.

Witam Panią,
Na obnizenie libido wpływa wiele czynników: fizycznych lub psychologicznych. W sytuacji, w której jest Pani najprawdopodobniej należy poeksperymentowała z lekami, dawkami - o tym decyduje lekarz i także jemu najlepiej powiedzieć o spadku libido. Jednocześnie w sytuacji częściowego lub całościowego usunięcia narządów rozrodczych często pojawiają sie psychologiczne utrudnienia w powrocie do normalnego funkcjonowania seksualnego. W takiej sytuacji potrzebna jest praca psychologiczna, czasami też włączenie leków przeciwdepresyjnych. Aby stwierdzić czego Pani potrzebuje potrzebna jest diagnoza.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Nic Pani nie pisze o sobie, zastanawiam się czy pytanie rzeczywiście jest do terapeuty. Ponieważ pyta Pani "czym" można podnieść libido domyślam się, że chodzi o farmakologię a takiej pomocy może udzielić tylko lekarz, może porozmawiać o tym z lekarzem leczącym Panią?
Prawda jednak jest taka, że poządanie, pragnienie bliskości, czyli "ochota na seks" jest bardzo złożona (zwłaszcza u kobiety) i nie do końca zależy wyłącznie od biologii. Usunięcie jajników to poważna operacja, niosąca za sobą wiele obciążeń i być może poczucie straty. Być może nakładają się jeszcze trudności w relacji z partnerem, lub inne problemy. Jest to trudny problem wymagający dokładnego zbadania, być może farmakologii i psychoterapii, ale wymaga to indywidualnego spotkania w gabinecie. Proszę rozważyć możliwość skorzystania z terapii. Z poważaniem Dorota Rychter
Witam, sądzę, że do Pani problemu należy podejść dwutorowo. Od strony medycznej (tutaj nie pomogę, gdyż nie jestem lekarzem specjalistą) i od strony psychologicznej, która wymagałaby konsultacji, aby móc znaleźć najlepsze rozwiązanie i formę pomocy.
Proszę skontaktować się z seksuologiem.
Warto spróbować terapię z większą zawartością androgenów (Livial, Ladybon) i pomyśleć o laserowej rewitalizacji pochwy (laser Monalisa) co znakomicie poprawia jakość kontaktów intymnych. BD