Jak poradzić sobie z dystymią?

5 odpowiedzi
Stwierdzono u mnie dystymię - miałem być leczony w szpitalu psychiatrycznym w Krakowie jednak pracuję i nie zostałem tam wysłany. Chodziłem parę razy na grupę wsparcia jednak zrezygnowałem. Dotknęło mnie również łysięnie plackowate na brodzie, co również ma negatywny wpływ na moją samoocenę. Proszę o pomoc.
Zapraszam na konsultację. W leczeniu dystymii oprócz farmakoterapii - jeśili lekarz uzna za konieczna potrzebna jest psychoterapia. Lidia Tkaczyk>

Dzień dobry. Dystymia to choroba, która bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nie jest możliwe rozwiązanie problemów z tym związanych za pośrednictwem porad w internecie, ponieważ leczenie powinno polegać na skoordynowanej farmakoterapii i psychoterapii. Tylko psychiatra może przepisać Panu odpowiednie środki (antydepresyjne), natomiast psychoterapia (np. poznawczo-behawioralna) pomoże "oswoić " codzienność. Proszę zatem zacząć od kontaktu ze specjalistami.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Dzień dobry,
trudno będzie pomóc przez internet, ponieważ ma Pan stwierdzone zaburzenia nastroju oraz - sądząc po opisanych objawach - być zaburzenia o charakterze psychosomatycznym. Takie problemy można leczyć psychoterapią, spotykając się raz w tygodniu. Jeśli w miarę dobrze Pan funkcjonuje i nie ma myśli samobójczych, nie ma powodów do leczenia szpitalnego.
Pozdrawiam serdecznie,
Izabella Grzyb
Witam serdecznie,

pisze Pani o złożonych problemach, które wymagają zaopiekowania się w formie psychoterapii indywidualnej, jeżeli nie chce Pan korzystać z hospitalizacji lub też grupy wsparcia. Z terapii indywidualnej można skorzystać bezpłatnie w Poradni Zdrowia Psychicznego jeśli nie ma bardzo długich kolejek w Pana miejscu zamieszkania lub też odpłatnie w gabinetach prywatnych. Jest to ważne, aby psychoterapeuta mógł poznać naturę Pana problemów i wspólnie poszukacie możliwości pracy nad nimi. Psychoterapia przynosi najlepsze efekty, kiedy jest regularna. Pozdrawiam!
Tego typu problemy leczy się za pomocą leków przeciwdepresyjnych i psychoterapii. Przy dużym nasileniu objawów trzeba zgłosić się do lekarza psychiatry, później można skorzystać z psychoterapii.