Jak poradzić sobie z depresją i objawami somatycznymi?

8 odpowiedzi
Dzień dobry Mam poważne problemy ze swoją psychiką. Jestem 25-letnim mężczyzną, a nie mam chęci do życia. Czuję się, jak bym miał niedługo skończyć swoje życie. Mam cały pakiet objawów somatycznych – tj. bóle brzucha, zaparcia, biegunki, kołatania serca, napady drgawek, uczucie gorąca na przemian z zimnem. Nie wiem, czego chcę w życiu. Czego się nie chwycę, to zaraz to porzucam. Wszystkim się stresuję, czasami wręcz czuje paraliżujący stres, przed niczym. Czy jest jakaś szansa, aby żyć normalnie? Czy psychoterapia w takim wypadku jest zasadna? Czasami mam wrażenie, że to jakiś zły sen i kiedy się obudzę, będę normalny. Pozdrawiam
Witam,

opisane przez Pana objawy- brak chęci do życia, myśli rezygnacyjne, trudności z motywacją do działania oraz lęk z objawami somatycznymi są składnikami zespołu depresyjnego. Pogłębienie wywiadu oraz badanie psychiatryczne u specjalisty pozwoli postawić właściwą diagnozę i zaplanować najlepszy sposób leczenia. Zarówno farmakoterapia jak i psychoterapia (stosowane także równocześnie) pozwolą na powrót do zdrowia i dobrego funkcjonowania

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet specjalista psychiatra, psychoterapeuta

Dzień dobry,
zespół symptomów – psychicznych i fizycznych – których Pan doświadcza, wskazuje na to, że niewątpliwie wskazane byłoby podjęcie przez Pana psychoterapii. Pana samopoczucie na pewno ulegnie poprawie, jeśli podejmie Pan stosowne leczenie – mam na myśli psychoterapię oraz ewentualną farmakoterapię - jeżeli okaże się to niezbędne. Zwrócenie się do psychoterapeuty jak najbardziej zasadne. Jeżeli będzie Pan chciał skorzystać z mojej pomocy proszę o kontakt.

Pozrawiam
Marta Widera-Kędryna
Tak, uważam,że podjęcie psychoterapii w Pana sytuacji jest zasadne. Oczywiście, warto także sprawdzić czy pojawiające się objawy o charakterze somatycznym nie wynikają z jakiejś choroby somatycznej, jeżeli wyniki będą prawidłowe to mogą być związane z Pana stanem psychicznym. Psychoterapia pomoże Panu nie tylko usunąć objawy, trudności jakie ma Pan w swoim życiu, ale także pozwoli Panu dotrzeć do przyczyn tych trudności i je usunąć, tak, aby mógł Pan normalnie funkcjonować i realizować do końca swoje zamierzenia.
Witam serdecznie.
Mogę jedynie sobie wyobrazić jak trudno jest funkcjonować z szeregiem objawów, które Pan opisał. Odpowiadając jednak na Pana pytania, oczywiście, że jest szansa na to aby żyć normalnie. Wydaje się, że właśnie zrobił Pan pierwszy krok w tym kierunku. Według mnie najlepszą drogą w Pana wypadku będzie najpierw wizyta u lekarza psychiatry, który będzie musiał wykluczyć podłoże organiczne Pana objawów, następnie w zależności od wyników opracujecie wspólnie plan leczenia. Może zostać Pan skierowany na psychoterapię lub będzie korzystał zarówno z psychoterapii jak i farmakoterapii.
Pozdrawiam,
Michał Pyter
Witam Pana,
Z Pana opisu wynika, że objawy przeszkadzają Panu w codziennym funkcjonowaniu, a nawet utrudniają podstawowe czynności życiowe. W związku z tym w pierwszym kroku powinien Pan udać się do specjalisty (psychiatry, psychoterapeuty), aby zdiagnozować Pana stan i określić jego przyczynę. Aktualnie mogę postawić hipotezę, że wskazana byłaby dla Pana zarówno psychoterapia jak i farmakoterapia. Ponieważ zarówno potrzebuje pan wsparcia w sferze somatycznej (i tu pomocna będzie farmakoterapia), jak i zmiany mechanizmów, które doprowadziły Pana do niekorzystnego stanu psychicznego (tu efekt przyniesie psychoterapia). Jednak podkreślam, że przede wszystkim potrzebuje Pan konsultacji ze specjalistą, aby dogłębnie przeanalizować problem.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia,
Katarzyna Mika
Witam Pana,

Pierwszy krok już za panem. Istotne jest zauważenie problemu i poszukiwanie pomocy co pan czyni. Radzę udać się do poradnii zdrowia psychicznego celem konsultacji z psychiatrą bądź psychologiem aby ustalić diagnozę i rozpocząć leczenie. Trudno powiedzieć coś więcej na tym etapie. Mając doświadczenie w pracy z pacjentami nie ustalam diagnozy i planu leczenia nie mogąc zobaczyć się z pacjentem i porozmawiać z nim. Zawsze dużo danych uzyskujemy podczas przeprowadzania wywiadu z pacjentem. Kluczowa zasada jaką stosują się profesjonalni psychiatry, psychoterapeuci i psycholodzy to "nie diagnozujemy osób którzy się do nas nie zgłoszą". Kolejny krok to osobista wizyta u jednego z powyższych specjalistów.

Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski
Witam.Opisuje Pan objawy lękowe które bardzo dobrze poddają się działaniom psychoterapii.Czasem zasadne jest dodatkowo włączenie farmakoterapii jeśli objawy są tak dokuczliwe że uniemożliwiają Panu codzienne funkcjonowanie.Zachęcam do konsultacji u psychoterapeuty. Pozdrawiam serdecznie.
Opis Pana dolegliwości i stanu psychicznego w którym się Pan znajduje, sugeruje iż zachorował Pan na depresję. Proszę jak najszybciej poszukać pomocy u psychologa lub psychoterapeuty, z którym ustalicie plan działania- żeby mógł Pan zacząć żyć normalnie! A jest to jak najbardziej osiągalne- jest Pan młody i całe życie przed Panem, trzeba tylko powalczyć ze stanami których Pan doświadcza i zaprojektować przyszłość w jasnych barwach. Pozdrawiam