Jak pomóc synowi, który czuje się skrzywdzony przez koleżankę?

6 odpowiedzi
Dzień dobry. Syn mój ma problem z zapomnieniem pewnej sytuacji. Pomagał w swojej koleżance w pisaniu projektów na studiach, w pisaniu pracy magisterskiej itp. Miał do wykonania swoje prace, ale godził jedno z drugim. Siedział długo po nocach. Za okazaną pomoc chciał tylko, aby koleżanka powiedziała mu zwykłe dziękuje i chociaż powiadomiła go SMS o tym czy już się obroniła. Takiej informacji nie otrzymał. Teraz nie może sobie tego wybaczyć, że tak dużo jej pomagał, kosztem swojego wolnego czasu. Od tej pory uważa, że nie warto być dobrym dla ludzi, nie należy nikomu pomóc, ludzie są źli. Zdarza się, że nie może nawet spać, tylko o tym myśli, nic go nie cieszy. Zrobił się bardzo nerwowy. Ja nie wiem jak mam mu pomóc.
Dzień dobry, wydaje mi się, że dobrze by było gdyby Pani syn skonsultował się z psychiatrą albo z psychoterapeutą o wykształceniu psychologicznym. Zmiany zachowania, które Pani opisuje mogą mieć różne podłoże. W trakcie spotkania profesjonalista stwierdzi, czy opisane objawy wskazują na depresję, zaburzenie lękowe lub postawi inne rozpoznanie. Jednak, żeby to zrobić, trzeba przeprowadzić bardzo dokładny wywiad. Niewątpliwie zaburzenia snu i uporczywy obniżony nastrój wskazują na konieczność odbycia profesjonalnej konsultacji. Może Pani szukać pomocy prywatnie lub w ramach NFZ w najbliższej poradni zdrowia psychicznego, proszę nie zwlekać bo terminy mogą być dość długie. Jeśli zauważy Pani, że syn ma myśli lub plany samobójcze wówczas pomoc powinna być udzielona natychmiast, syn może się zgłosić do szpitala psychiatrycznego - w takiej sytuacji, która wskazuje na zagrożenie życia, nie jest potrzebne skierowanie.

Bo, cóż wielu ludzi funkcjonuje bardzo egoistycznie. Poczuł się prawdopodobnie wykorzystany i ma wrobieni wiele złości. Teraz potrzebuje zrozumienia dla swojego cierpienia i złości. Potrzebuje też wynieść z tego zdarzenia mądrość i nabrać do tej sytuacji dystansu. Potrzebuje od Pani wsparcia. Czasem ludzie nas źle potraktują ale świat się nie kończy i jego życie toczy się nadal....:). Pozdrawiam
Witam, wygląda na to, że syn bardzo silnie przeżył zawód związany z niewdzięcznością koleżanki. Każdemu w takiej sytuacji byłoby przykro, zwłaszcza że bardzo dużo dla niej zrobił. Zdarzenia tego typu mogą wpłynąć na zmianę stosunku do ludzi, podważyć ufność w ich intencje. Syna należy wspierać, faktycznie może być mu trudno. Warto jednak zaznaczać, że nie wszyscy ludzie zachowują się w taki sposób. Z pewnością może spotkać w swoim życiu także osoby godne zaufania. Syn powinien popracować nad wykształceniem zdrowego egoizmu aby w przyszłości lepiej zadbać o siebie w relacjach z ludźmi. Oczywiście może także skorzystać z pomocy terapeuty.
Pozdrawiam, Emilia Szymanowicz
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Pomoc najbliższej osobie w takiej sytuacji, jest zależna od tego, jakiej pomocy ta osoba od nas oczekuje. Zdecydowanie wiec warto pytać, czy pomocą w tym wypadku ma byc : wysłuchanie, przebywanie razem, analiza argumentów, pomoc w znalezieniu psychologa itp. Nie warto robic niczego "na siłę" lub "za kogoś", warto stawiać granice i motywować do wzięcia sytuacji w swoje ręce.
pozdrawiam serdecznie
Ewelina Bazyluk
Witam, syn zawiódł się w ważnej dla siebie relacji (być może -to tylko hipoteza-koleżanka była dla niego kimś więcej niż koleżanką).To co może Pani zrobić, żeby pomóc odczarować takie wyobrażenie syna na temat innych ludzi, to pokazać mu przykłady, w których ludzie byli wdzięczni za jego pomoc i troskę. Mogą to być przykłady z przeszłości, z sytuacji rodzinnych,koleżeńskich, również z Pani życia. Tyle może Pani zrobić, reszta należy do syna.
Witam serdecznie, najlepiej pomoże Pani synowi jeżeli namówi go na wizytę u mnie.
Specjalizuję się m.in. w takich właśnie problemach. Pozdrawiam miło