Jak pomóc osobie uzależnionej?

4 odpowiedzi
Witam, mam taki problem.
Mój chłopak jak się okazało jest uzależniony od hazardu, ma ciągłą wolę odgrywania się za przegrane już pieniądze, nie widzi w tym nic złego, wręcz przeciwnie to staje się jego "hobby" i poświęca temu wszystko.
Ostatnio zaczął wyżywać się na każdej poznanej osobie, szczególnie obrywa się mnie. Nie wiem jak mam mu pomóc, co zrobić żeby go od tego odciągnąć, gdyż każda moja próba kończy się niepowodzeniem, wszystko neguje i podważa, bo on wie najlepiej. Co robić?
Witam.
Uzależnienie od hazardu jest uzależnieniem behawioralnym, i jak każde uzależnienie powinno się leczyć. Wskazana byłaby tutaj psychoterapia poznawczo - behawioralna. Dobrze byłoby przekonać partnera do takiej terapii, jednak zdaję sobie sprawę z tego, że może to być trudne, szczególnie w sytuacji gdy partner nie widzi swojego problemu. Każda jego porażka skutkuje coraz większą frustracją, którą wyładowuje na najbliższych. Chcąc się odegrać wpędza się w błędne koło, dlatego jego zachowania się powtarzają. Jeszcze raz sugeruję by zwrócić się o pomoc do specjalisty.
Pozdrawiam.

Witam serdecznie,
problem, który pani opisuje to uzależnienie od hazardu. Jedną z opcji, która może podziałać jest terapia uzależnień behawioralnych. Takie terapie prowadzone są w poradniach uzależnień w każdym większym mieście. Dopóki pani chłopak nie zdecyduje się na terapię, będzie Wam się trudno porozumieć.
Pozdrawiam
Witam,
Do tego aby pomóc najbardziej potrzebne jest aby osoba uzależniona chciała sobie pomóc i chciała coś ze swoim problemem zrobić. W Pani sytuacji tak nie jest. Chłopak nie widzi problemu wręcz go neguje. Wobec tego może Pani mówić mu co widzi, co się u niego zmieniło, co on robi i jak to na Panią działa. Mówić o skutkach i konsekwencjach tego, co on robi. Moim zdaniem można też postawić warunki i się tych ustaleń później trzymać. To czasem uświadamia uzależnionemu że ma problem, czasem jednak nie.
Chce Pani pomóc jemu, a co z Panią? Jak Pani się żyje z nim i z jego uzależnieniem? Jak jego emocje i braki w finansach wpływają na wasz związek? Pisze Pani, że on się wyżywa a Pani obrywa. Nie wiem na czym polega to obrywanie, może być przecież poważne i bolesne. Ile jeszcze Pani jest w stanie znieść? Czy z takim człowiekiem chce Pani żyć? Czy czuje się Pani dla niego ważna? Istotne jest aby odpowiedziała sobie Pani na te pytania i postawiła granice. Pani ponosi konsekwencje jego choroby a on uważa że wszystko jest ok. Rozstanie z osobą uzależnioną bywa dobrym rozwiązaniem, proszę to też wziąć pod uwagę.
Pomoc Pani i chłopak możecie uzyskać w ośrodkach zajmujących się uzależnieniami, może też tam Pani pójść sama z aktualnymi rozterkami.

Pozdrawiam,
Agnieszka Złotowska
Witam, powinien podjąć terapię odwykową uzależnień behawioralnych (u terapeuty uzależnień), a później psychoterapię. Niestety to jego decyzja. Jeśli nie widzi w tym problemu to raczej nie przekona Pani go do tego, a nawet jeśli to terapia może być nieskuteczna. Powinna się Pani zastanowić jakie skutki to ma dla Pani i związku, czy w ogóle być w tej relacji, a jeśli tak to pod jakimi warunkami.

Adam Zawielak
#psychologpoznan
#psychoterapeutapoznan