Jak pomóc córce, która ma syna chorego na autyzm?

2 odpowiedzi
Bardzo chce pomóc córce i zapisać ją do odpowiedniego lekarza. Proszę doradzić mi do kogo ma udać się moja córka z następującym problemem: Córka ma 30 lat, jest mężatką i ma chorego na autyzm syna w wieku 8 lat. Syn jej obecnie chodzi do klasy pierwszej integracyjnej szkoły podstawowej. Ma ogromne problemy w szkole z integracją i komunikacją z dziećmi. Ma dużo różnych zajęć z terapeutami, ale niewiele mu to pomaga. Córka przesiaduje w szkole, obserwuje synka i coraz bardziej pogrąża się w rozpaczy. Robi wszystko, żeby pomóc synkowi, ale widzi, że niewiele może zrobić. Sama nie daje już sobie rady ze sobą i ciągle płacze. Problem córki jest tym większy, że jest nieśmiała, zakompleksiona, w dzieciństwie też miała ogromne problemy w szkole z koleżankami i kolegami. Teraz tak jak by wrócił jej czas dzieciństwa i jest załamana. Ma też ogromne lęki o syna i nie śpi po nocach. Na dodatek ma okropnego męża, który jej w ogóle nie pomaga przy synku i nie wspiera ją przy problemach tylko krzyczy, że jest histeryczką i powinna leczyć się na głowę. Proszę doradzić do jakiego lekarza ma udać się córka o pomoc?
Witam serdecznie,
Trudno mi polecić konkretną osobę, bo z tego co Pani pisze syn córki jest zaopiekowany i ma różne zajęcia terapeutyczne. To co jest niepokojące to to, że niestety córka nie ma żadnego wsparcia. Pracuję z całymi rodzinami nad poprawą komunikacji w rodzinie i funkcjonowaniem całej rodziny. Wspieram rodziców, którzy mają pod opieką dzieci z zaburzeniami rozwoju. Zapraszam do mnie na konsultację, po zebraniu dokładnego wywiadu będę mogła lepiej pomóc i wskazać córce kierunek działania.

Witam,
To czego najbardziej potrzebuje córka to zwykłego, ludzkiego wsparcia. Czytam Pani list i domyślam się, że wspiera ją Pani najlepiej jak może. Dobrze by było również by otrzymała wsparcie psychologiczne, a więc żeby skonsultowała się z jakimś psychoterapeutą. Nie wiem, nie jestem pewna czy wizyta lekarska jest niezbędna. Natomiast jestem pewna, że rozmowa z psychoterapeutą jest jak najbardziej wskazana.
To niezwykle trudna sytuacja, w której w rodzinie pojawia się chore dziecko. A jeszcze bardziej staje się trudna kiedy samemu się wszystko wytrzymuje, znosi itd.
Pisze Pani też, że córka doznała czegoś w swoim dzieciństwie i teraz to w jakiś sposób wraca w niej. To sygnał by podjęła psychoterapię i zajęła się sobą. To ważne dla niej samej.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.
J.