jak najlepiej usunąć nabłoniaka?

5 odpowiedzi
Eugenia lat 64 . Stwierdzono u mnie nowotwór skóry - nabłoniak - ok rok temu na skroni wielkości 0,5 cm lekarz wykonał mi zabieg ciekłym azotem i zmiana nikła, teraz mam ponownie na przedramieniu oraz na czole również ok.0,5 cm .

Moje pytanie : w jaki sposób pozbyć sie tego najlepiej, wyciąć skalpelem czy jest inna metoda? i czy do końca życia będę miała go w różnych miejscach?
witam
niestety prawdopodobnie tak.
konieczna jest wnikliwa autoobserwacja.

Dzień dobry,

Najpewnbiejszą metoda usuwania zmian skórnych jest chirurgiczne wycięcie z badaniem hist-pat, laserem przy odpowiednich parametrach również można wyciąć zmianę i odzyskać do badania- czasami nie można jednak ocenić granic wycięcia.

Dr Szczęśniak
Nabłoniak - zapewne chodzi o raka podstawnokomórkowego skóry. Nowotwór jest miejscowo złośliwy - nawraca po nieradykalnym wycięciu, wykazuje wzrost naciekający tkanki, wyjątkowo daje przerzuty. Najlepiej go wyciąć - potwierdzimy ostatecznie co to jest. Alternatywne leczenie: maść Efudix (miejsca trudnodostępne, brak zgody na leczenie). Co do innych metod - leczenie krioterapią (j/w), laseroterapia - nie mam wiedzy na ten temat.
Czy jako nabłoniaka rozumie Pani raka podstawnokomórkowego skóry? Jeśli tak i zminana została wyleczona rok temu na skroni a teraz występują podobne na czole i przedramieniu, to są to nowe zmiany nie mające związku z poprzednią. Rak podstawnokomórkowy praktycznie nie daje przerzutów, ale może się rozwijać na podłożu innych zmian skóry, które mogą występować w wielu miejscach i stąd rak ten może de novo powstawać w różnych miejscach. Podobny wygląd zmian nie świadczy jednak o tym, że każda z nich jest nowotworem. Leczyć można poprzez wycięcie chirurgiczne, krioterapią, także radioterapią - zależnie od wielkości i lokalizacji. Pozdrawiam.
Dzień dobry
zmiany rozrostowe na skorze po 60 rż pojawiają się dość często - bez oceny dermatoskopowej nie mam możliwości określenia właściwego postepowania;
usunięcie chirurgiczne daje możliwość wykonania badania histopatologicznego - ustalenia precyzyjnego rozpoznania;
prawdopodobnie ma Pani predyspozycję do zmian skórnych i będą się one okresowo pojawiać, często stanowią defekt estetyczny a nie problem medyczny;
proponuję kontrolę dermatoskopową skóry