Jak leczyć mięśniaki u kobiety po klimakterium?

1 odpowiedzi
Stwierdzono u mnie mięśniaki macicy. Mam 59 lat, przestałam miesiączkować w wieku 55 lat. Mięśniaki wykryto 5 lat temu podczas kontrolnego badania ginekologicznego, powiększona macica jest również widoczna obecnie w USG jamy brzusznej. Nie mam żadnych dolegliwości (bólów, plamień itp.), także menopauza przechodzi u mnie "bezobjawowo", tzn. po prostu przestałam miesiączkować i tyle :) (żadnych "uderzeń", objawów psychicznych, ciśnienia itp., jednak mięśniaki nieco urosły w ciągu 4 lat. Spotkałam się z dwoma rodzajami zaleceń: lepiej usunąć macicę wraz z przydatkami ("bo po co w tym wieku te narządy i mniejsze ryzyko nowotworu") lub zostawić i czekać, pewnie same zanikną. Mam wątpliwości, co do zabiegu "prewencyjnego" (nie "przywiązanie do narządu rodnego") ale: zrosty, ewentualne problemy z trzymaniem moczu, no i pewnie mam jakąś aktywnością jajników mimo menopauzy, bo przecież nie mam żadnych objawów wypadowych i ogólnie czuję się dobrze i młodo mimo wieku. Jednak nie chcę narazić się na ryzyko.
Witam
Szanowna Pani, po okresie klimakterycznym mięśniaki nie rosną. Ryzyko zezłośliwienia mięśniaka jest mniejsza niż ryzyko podejmowane przez samego pacjenta. Nie ma konieczności operacji.
Z wyrazami szacunku
dr Dawid Serafin
Rejestracja wizyt on-line na stronie: www serafinclinic pl