Jak leczy się niepłodność w Polsce?

1 odpowiedzi
Witam. Mieszkam w Anglii i tutaj się leczę jednak zastanawiam się czy warto by było wyciągnąć moją dokumentację i zasięgnąć drugiej opinii w Polsce. Staramy się o dziecko ponad 2 lata.

Mam niereguralne cykle (28-60 dni), BMI 22, delikatne PCO stwierdzone na podstawie lekkiego trądziku i obrazu USG. Na razie dostaje suplementy - inositol, co q-10, wapno, witamine D, kwasy omega. Plan jest aby wdrozyc takze Metformin na nastepnej wizycie.
Hormony mam w normie, progesteron wskazuje, że mam owulacje, hormony w 3 dniu cyklu ze mam dobrą rezerwę jajnikową. Jedynie LH lekko podniesione.
W sierpniu zeszłego roku miałam ciążę ektopowa w prawym jajowodzie, która ładnie się wyczysciła po Metotrexacie.
Mam także bardzo wysokie miano przeciwciał anty-TPO i niejednorodną tarczycę w obrazie USG. Dodam, że mam wszystkie objawy niedoczynności, lecz moje tsh jest w normie.

Wczoraj mialam laparoscopie diagostyczna z histeroscopia i pobraniem wyskrobin.
Wynik- macica bardzo mała drobna jednorożna. Lewy jajowod połączony z macicą, ale bardzo wąski, zaś prawy (tam gdzie o dziwo byla ciąża) w ogóle nie połączony do jamy macicy.
Czekam jeszcze na wizytę w klinice i na to jaki mi powiedzą byłby dalszy plan.
Na razie tylko wiem, że szanse na poczacie naturalne są znikome i że bardzo wysokie ryzyko poronień, a jak donosze ciążę to z rozmiarem mojej macicy max do 32 tygodnia.

Jaki bylby plan działania w Polsce?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Nie napisała Pani ile ma lat. Z tego co Pani napisała wynika, ze macica jest jednorożna. Jeżleli jajowód jest drożny to kształt macicy nie powinien wpływać na płodność. Rzeczywiście ciąża zwykle trwa w takich przypadkach krócej. Czy przy laparoskopii usunieto jajowód? jeśli tak to myślę, że można dać szansę na spontaniczną ciążę.