Izotretynoina a ciąża

6 odpowiedzi
Witam,

Jakiś czas temu zakończyłam kilkumiesięczną kurację izotretynoiną. Po jakim czasie od zakończenia kuracji można bezpiecznie zajść w ciąże?

Pozdrawiam
Po miesiącu od odstawienia leku. Pozdrawiam.

Karencja dotycząca ciąży w przypadku retinoidów wynosi sześć tygodni. To preparat bardzo teratogenny i nie wolno zajść w ciążę wcześniej gdyż istnieje ryzyko ciężkiego uszkodzenia płodu. Obecność leku we krwi zanika po miesiącu ale ciąża jest sytuacją szczególną i dbając o zdrowie własne i przyszłego dziecka proszę zwracać na to szczególną uwagę. Po 6 tygodniach ryzyko to całkowicie ustępuje. W czasie omawianej karencji po zakończeniu stosowania leków proszę zawsze używać 100% pewnej antykoncepcji. To ważne!
Zgodnie z wiedza lekarska trzeba odczekać minimum 2 miesiące
Szanowna Pani, jeszcze miesiąc od zakończenia leczenia lek obecny jest w organizmie, czyli po tym okresie można myśleć o ciązy. Pozdrawiam !
Witam, w trakcie leczenia doustną izotretinoiną należy stosować skuteczną antykoncepcję przez miesiąc przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie kuracji oraz przynajmniej miesiąc po zakończeniu leczenia. Pozdrawiam serdecznie OJ
Witam,
Według dostępnych badań wystarczy miesięczna przerwa po zakończeniu leczenia. Ryzyko rozwoju wad wrodzonych w przypadku zajścia w ciążę po upływie miesiąca od zakończenia terapii doustną izotretynoiną jest takie samo jak w populacji ogólnej i nie ma już związku z wcześniej stosowanym leczeniem.
Pozdrawiam, Dominik Mikiel