Izotek/Aknenormin, poważne skutki uboczne

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
od 10 lat mam problemy z trądzikiem. Mam bardzo dużo wągrów, takich, które nie dadzą się usunąć (nawet kosmetyczki podczas oczyszczania mówiły, że nigdy się z czymś takim nie spotkały i nie potrafiły mi wyczyścić skóry). Stosowałam wiele maści, nic nie pomagało. W końcu poszłam do dermatologa, który przepisał mi Izotek i stosuję go od 2 miesięcy. Mam wiele skutków ubocznych(bóle w klatce piersiowej, krwawienie z nosa, dziwne suche plamy na skórze na całym ciele, depresja, chęć popełnienia samobójstwa). Mówiłam to dermatologowi, jednak Pani powiedziała tylko, że jeśli jestem w stanie to znieść, to mam brać te leki dalej. Stąd moje 1 pytanie - co powinnam stosować na takie suche plamy na ciele? Czy mogę dalej kontynuować kurację?
Drugie pytanie - czym różni się Izotek od Aknenorminu? Wczoraj dermatolog przepisała mi ten drugi, który jest dużo droższy od Izoteku. Jak zapytałam się Pani, czy się te leki czymś różnią, powiedziała, że tak. Jak spytałam czym, odpowiedziała, że różnymi rzeczami - zbyła mnie. Dlatego zastanawiam się, czy dermatolog ma po prostu umowę podpisaną z konkretnym producentem, czy też warto dopłacić ok 80 zł więcej i kupić Aknenormin?
Bardzo proszę o SZCZERĄ odpowiedź,
ANNA, 22
Dzień dobry Pani Aniu,

jeśli od 10 lat zmaga się Pani z takim trądzikiem, to nic dziwnego, że ma Pani depresyjne nastroje (każda, dbająca o siebie kobieta tak reaguje). Właśnie w celu wyjścia z takiego nastroju i poprawy wyglądu leczy się izotretynoiną. Wszystkie objawy uboczne, które Pani wymieniła, ustępują po zakończeniu kuracji. Wskazane jest suplementowanie witaminą E i D3, oraz używanie emolientów w codziennej pielęgnacji skóry (szeroka gama produktów dowolnych, ale nie zawierających w składzie Wit. A).

Wszystkie preparaty zawierają tę samą substancję czynną - KWAS WITAMINY A - IZOTRETYNOINĘ, różnią się one miejscem powstania, pakowania i zawartością substancji wypełniających kapsułkę (np. Aknenormin produkowany i pakowany w Szwajcarii, Izotek produkowany w Indiach...). Dermatolodzy nie podpisują umów z producentami, a każdy ma swoje własne doświadczenie z leczenia danym lekiem i dlatego ten ordynuje pacjentowi.

Pani Aniu, proszę poszukać apteki, która ma niższą cenę danej izotretynoiny, którą Pani dobrze toleruje i przyjmować bez stresu - jeszcze trochę (miesiąc?) będą efekty i ...głowa do góry.

Pozdrawiam serdecznie,
Jolanta Mroczyńska

Dzień dobry,
Izotek i Aknenormin to leki, które zawierają tą samą substancję czynną. Ewentualne różnice w ich cenie mogłyby być zależne od miejsca produkcji tej substancji (laboratorium) oraz użytymi do produkcji leku pozostałymi składnikami (w zależności od producenta mogą się różnić). Nie podała Pani, jaka dawka leku na kg masy ciała została przepisana - być może wystarczy zmniejszyć dawkę i objawy niepożądane nie będą tak uciążliwe. Do pielęgnacji skóry w trakcie leczenia retinoidem zaleca się środki nawilżające i natłuszczające - emolienty.
Pozdrawiam.
Witam -zarówno Izotek czy Aknenormin to ta sama substancja czyli izotretynoina , nie powinny aż tak bardzo różnić się ceną. Warto poszukać w różnych aptekach bo akurat przy tym leku są znaczne różnice. Suche zmiany należy nawilżać cetaphil md.
Krwawienia z nosa, suchość czy ucisk za mostkiem -przy tych objawach moźna kontynuować terapię. Natomiast martwi mnie ten nastrój depresyjny gdyby czuła się Pani nadal žle to konieczna jest konsultacja psychiatryczna proszę tego nie lekceważyć pozdrawiam i proszę o kontakt w razie potrzeby