Izotek a owsianka

7 odpowiedzi
Czy jedzenie owsianki może zaburzać wchłanianie izoteku ? Na początku kuracji brałam 20mg/doba po 1,5 miesiąca biorę na zmianę 20mg i 40 mg, ważę 60 kg. Lekarz powiedział że powinnam zauważyć większe przesuszenie a tym czasem nic takiego nie ma. Usta też nie są suche. Zastanawiam się właśnie czy to normalne czy ten lek na mnie nie działa. A może przez to że owsiankę jem regularnie zaburzone jest wchłanianie izoteku ? Tabletki biorę po obiedzie a owsiankę jem na śniadanie.
Izotretynoinę powinno się przyjmować po posiłku bogatym w tłuszcze, najlepiej po obiedzie.
Ten retinoid jest pochodną witaminy rozpuszczalnej w tłuszczach i będzie się dzięki temu lepiej wchłaniać.
Owsianka jako śniadanie nie ma tu znaczenia.
Nie rozumiem jednak sensu przyjmowania leku w naprzemiennie dawce 20 i 40 mg.
Efekty uboczne m.in. suchość skóry lub śluzówek nie zawsze będą się nasilać przy zwiększeniu dawki.
Myślę, że 14-letnie doświadczenie z tym lekiem pozwala mi na w pełni uzasdnioną wypowiedź w tym temacie.
Pozdrawiam

Jedzenie owsianki nie ma tu znaczenia. Objawy uboczne takie jak nadmierne wysuszenie nie zawsze występują i skuteczność terapii nie jest od nich uzależniona. Wszelkie wątpliwości najlepiej rozwieje prowadzący specjalista dermatolog. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska
Nie, owsianka nie ma znaczenia a brak objawów ubocznych też niej set czymś negatywnym. Ważne, czy działa na zmiany skórne, na które jest zalecony.
Szanowna Pani/ Szanowny Panie

Nie znam takich interakcji.

Pozdrawiam,
Joanna Narbutt
Owsianka nie ma wpływu na wchłanianie leku, szczególnie, że spożywana jest na śniadanie, a lek po obiedzie. Brak objawów ubocznych, to dobrze, ważne żeby były efekty leczenia. Proponuję ustalić stałą dawkę przez lekarza prowadzącego i pobierać leki po posiłkach ze względu na najlepsze wchłanianie.
Owsianka nie ma wpływu na wchłanianie izoteku. Przesuszenie śluzówek jest skutkiem ubocznym stosowania tych leków ale nie warunkiem koniecznym do ich działania. Proszę więc raczej cieszyć się, że nie ma takiego efektu, ponieważ jest on bardzo uciążliwy. Proszę trzymać się zaleceń lekarza prowadzącego terapię.
Witam! Najlepiej jak tego typu kwestie są omawiane bezpośrednio z lekarzem prowadzącym kurację, z którym pacjent spotyka się co miesiąc. Trudno jest mi się wypowiedzieć na dany temat, kiedy nie znam pacjenta i nie widzę jak reaguje jego skóra na lek. Proszę więc zadać pytanie lekarzowi, który Panią leczy. Pozdrawiam