Izotek a alkohol

5 odpowiedzi
Witam,
mam pytanie: czy podczas kuracji Izotekiem można spożywać alkohol? Czy to niekorzystnie wpływa na przebieg kuracji? Niedługo wybieram się na przyjęcie urodzinowe z okazji 18 lat kolegi i chciałabym się dowiedzieć trochę więcej na ten temat. Jeżeli jest możliwość picia to w jakiej ilości?
Nie należy spożywać alkoholu w trakcie kuracji retinoidami. Ma Pani w ten sposób sporą szansę na uszkodzenie wątroby. Proszę więc się zastanowić czy warto.

Witam! Podczas kuracji Izotekiem alkohol jest zabroniony i na pewno lekarz prowadzący poinformował o tym. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Izotretinoina, będąca pochodną witaminy A, jest metabolizowana w wątrobie przez szereg enzymów związanych z cytochromem P450. Tym samym szlakiem metabolicznym metabolizowany jest alkohol, zatem łączenie z nim leku będzie powodowało osłabienie działania izotretinoiny (a więc skuteczności terapii), przy jednoczesnym nasileniu toksyczności alkoholu, i zwiększało ryzyko zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz powikłań ze strony wątroby.
Jedno małe piwo, lampka wina, czy kieliszek szampana zapewne nie będą wiązały się z poważnymi konsekwencjami, tym niemniej zaleca się by nie łączyć izotretinoiny z alkoholem i do tego zachęcam by terapia była w pełni skuteczna.
Pozdrawiam.
Dzień dobry,
Terapia izotretynoiną obciąża wątrobę, która jest zaangażowana w metabolizm leków oraz alkoholu. W trakcie terapii nie należy spożywać alkoholu, jednak okazjonalne piwo czy drink nie stanowi większego problemu. Należy pamiętać by nie spożywać alkoholu bezpośrednio po przyjęciu leku, do rozważenia pozostaje ewentualne odstawienie leku na 1-2 dni jednak w szczególnych sytuacjach. 18 urodziny kolegi raczej powinny być traktowane w kategorii okazji na 1 piwo lub 1 drinka. Rozwaga zdecydowanie wskazana;)
Pozdrawiam, DM
Nie jest to przeciwskazane i raczej nie pogorszy w istotny sposób stanu skóry- mam na myśli jednorazowe " imprezowanie". Natomiast trzeba uważać o tyle, ze zarówno Izotek jak i alkohol mogą miec negatywny wpływ na stan wątroby, zwłaszcza, jeśłi Izotek jest stosowany już długo i/lub w dużej dawce.