isoptin,propranolol a tachykardia zatokowa

5 odpowiedzi
Witam,od jakiegoś czasu w dzień męczy mnie tachykardia zatokowa związana z nerwicą lękową,w spoczynku tętno ok,badania laboratoryjne od morfologii do tsh są ok,echo,ekg są ok,byłam u dwóch specjalistów i jeden przepisal isoptin 120 sr a drugi propranolol 10 mg doraźnie w czase przyspieszenia.Narazie nie biore żadnego, bo mam w sumie niskie cisnienie,czasem nawet 96/70.Który z tych leków najmniej obniża cisnienie? Nie chcę zaslabnac, bo cisnienie po leku mi poleci,dlatego się zastanawiam co jest lepsze.Dziękuję z góry za odpowiedzi i pomoc.
Isoptin SR jest lekiem długodziałającym . Moim zdaniem bezpieczniej jest zastosować propranolol dorażnie w sytuacjach powodujących tachykardię (te sytuacje zwykle można przewidzieć). Pozdrawiam.

Proponuję propranolol
Dość często na podłożu emocjonalnym występuje tachykardia zatokowa i niskie ciśnienie krwi. Nie polecam żadnych leków na stałe, ewentualnie doraznienp Propranolol. Proponuje tez terapię niekonwecjonalną np sport , joga, medytacja. Moze będzie tez potrzebna pomoc psychiatry lub psychologa
Dzień dobry! Niestety nie mogę jednoznacznie zasugerować Pani/Panu leku, który będzie lepszy, wybór zależy od dodatkowych czynników, o których istnieniu można się przekonać jedynie zbierając wywiad bezpośrednio z pacjentem oraz biorąc pod uwagę wyniki wykonanych badań dodatkowych. Teoretycznie Isoptin będzie silniej obniżał ciśnienie, a mniej zwalniał czynność serca, a Propranolol w tej dawce silniej zwalniał, a mniej obniżał ciśnienie. Natomiast jeżeli źródłem Pani/Pana problemów jest nerwica lękowa w ogóle należy zastanawiać się nad celowością leczenia objawowego tachykardii, zamiast leczenia przyczynowego tego, co ją wywołuje.
jeśli porównać oba leki to propranolol w dawce 10 mg powinien w mniejszym stopniu obniżać ciśnienie tętnicze.
Ponieważ jest tendencja do niskiego ciśnienia tętniczego, zastanawia mnie tylko co jest przyczyną tachykardii. Same badania laboratoryjne mogą być w normie i warto pochylić się na szczegółowym wywiadem dotyczącym diety i stylu życia. Być może można w "niefarmakologiczny" sposób pomóc Pani/Panu.