Interpretacja wyników MRI stawu kolanowego prawego

2 odpowiedzi
Witam,
Prosiłbym o interpretację wyników rezonansu magnetycznego. Po przejściu większego dystansu mam uporczywe bóle i problemy z chodzeniem. Czy jakieś leczenie powinno zostać podjęte?

Płeć: mężczyzna
Wiek: 28 lat
Waga: 55 kg
Wzrost: 180 cm

Badanie:
Stawu kolanowego prawego
MRI W systemie niskopolowym (0,2 T)
Zastosowane sekwencje: TSE T1, TSE T2, STIR W płaszczyznach czołowych poprzecznych i strzałkowych
Warstwy grubości: 4mm i 4,5mm
Kontrast: nie podawano

Wnioski z uzyskanych obrazów diagnostycznych:
Zwiększona ilość płynu w jamie stawu nie stwierdzono cech przerostu błony maziowej w jamie stawu.
Staw udowo-rzepkowy Z obrazem nie prawidłowego ukształtowania -obraz asymetrii powierzchni obciążanych z cechami przodującego ustawienia kłykcia bocznego - na tym tle możliwe jest przyparcie.
W zakresie powierzchni obciążanej (chrzęstnej) klykcia bocznego cechy zmian wstecznych - obraz niejednorodności warstwy chrzęstnej z cechami jej zmian ubytkowych powierzchownych - bez cech zmian pełnościennych (w zakresie możliwym do oceny w badaniu niekopolowym)
Rzepka typ II wg Wiberga.
Nie stwierdzono cech lateralizacji rzepki.
Obraz fałdu maziowego przyśrodkowego typ II wg Skakibarry - który nie wykazuje cech poszerzenia
Ustawienie rzepki jest prawidłowe nie stwierdzono cech ograniczenia przylegania powierzchni chrzęstnych w pozycji spoczynkowej.
Obecny ale nie poszerzony fałd maziowy przyśrodkowy.
Nie stwierdzono cech cech pęknięcia w zakresie rogów i korzeni rogów łakotki przyśrodkowej Korzenie rogów o zachowanej ciągłości.
Powierzchnie elementów chrzęstnych stawu udowo piszczelowego w zakresie możliwym do oceny w badaniu niskopolowym o prawidłowych zarysach.
ACL oraz PCL o zachowanej ciągłości ACL o zredukowanej szerokości niejednorodne z cechami rozwłóknienia - w badaniu radiologicznym obraz uszkodzenia II stopnia.
Kompleksy MCL oraz LCL o zachowanej ciągłości jednorodne

WN W zakresie dostępnym badaniu nisko polowemu cechy zmian w zakresie stawu udowo rzepkowego (z nieprawidłowego ustawienia) zmiany w zakresie powierzchni obciążanych cechy przebytego uszkodzenia ACL (w badaniu radiologicznym częściowe) - wydolność do oceny w badaniu klinicznym.
Wydaje się, że mogą istnieć wskazania do ingerencji, ale bez dokładnego wywiadu i badania trudno udzielić szczegółowej odpowiedzi

Ma Pan chondromalację bocznego przedziału stawu prawdopodobnie uwarunkowaną niestabilnością przednio-tylną (naderwanie więzadeł krzyżowych). Stopień niestabilności należy określić badaniem fizykalnym lub biomechanicznym. To da nam odpowiedź czy należy więzadła rekonstruować. Jeżeli nie - należy leczyć chondromalację. leczenie polega na dostawowym podaniu kilku iniekcji z pochodnych kwasu hialuronowego lub osocza bogatopłytkowego (PRP) - preparat biologiczny otrzymywany z krwi obwodowej pacjenta.