Interpretacja wyników badań laryngologicznych

4 odpowiedzi
Witam proszę o interpretację wyników wizytę u laryngologa mam dopiero za miesiąc ale się niepokoje po wyszukiwaniu w google Przegroda nosowa jest naprawdę krzywa.

Badanie zatok wykonano metoda spiralną,wielorzędową z wtórną rekonstrukcją w płaszczyznach czołowych i strzałkowych. Niewielkie, brzeżne pogrubienie błony śluzowej zatok czołowych oraz zatoki klinowej oraz bardziej zaznaczone pogrubienie śluzówki sitowia. Pogrubienie błony śluzowej obu zatok szczękowych; po stronie lewej do ok. 15 mm w zachyłku zębodołowym lewym, po stronie prawej polipowate pogrubienie błony śluzowej do ok. 31 mm w zachyłku zębodołowym prawym. Kompleksy ujściowo-przewodowe niedrożne, zablokowane przez pogrubiałą błonę śluzową. Wyrostki sutkowate o zachowanej powietrzności. Concha bullosa małżowiny środkowej lewej. Prawostronne skrzywienie przegrody nosowej z kolcem. W zachyłkach zębodołowych obu zatok szczękowych widoczne korzenie zębów trzonowych. Nie stwierdzono obecności destrukcji kostnej.
Przykro mi, ale wynik badań dodatkowych konsultuje się z badanie klinicznym i dlatego trzeba poczekać na wizytę. Ale z grubsza ten opis nie wygląda tak żle.
Pozdrawiam,
Prof. A> Krzeski

Witam
Myślę że na podstawie opisanych objawów i opisu bad CT zatok warto byloby zastanowić się nad operacją przegrody nosa i zatok a w późniejszym czasie proponowałbym leczenie zachowawcze uzupełniające - leki plus kurs zabiegów inhalacji AMSA
Pozdr
Stanisław Nitek
Przepraszam ale sam opis to nie wszystko. Należy powiązać go z dolegliwościami zgłaszanymi przez pacjenta oraz badaniem klinicznym . Nic strasznego tu nie ma , ale głowa może boleć i skargi na pogorszenie drożnośći nosa. część zmian kwalifikuje sie do leczenia operacyjnego
Witam serdecznie!
W zakresie wykonanego badania KT zatok- przewlekłe zmiany zapalne zatok przynosowych. W pierwszej kolejności do 12- tygodniowego leczenia p/zapalnego, głównie leki podawane do jam nosa. W zależności od uzyskanego efektu klinicznego - do rozważenia operacja endoskopowa FESS.
W przypadku pytań/wątpliwości służę pomocą. Celem ukierunkowania właściwego leczenia proszę o kontakt!
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoscz.pl