Interpretacja wyników badań.

2 odpowiedzi
W pracy poczułem lekkie pstryknięcie w tyle głowy i nagle się źle poczułem, Wrażenie miałem, że zaczęło mi szybciej bić serce (jak bym się wystraszył), brałem głębokie oddechy, aby nie zemdleć, nogi mi się zrobiły słabe i miałem problemy z wejściem po schodach. Po tym byłem na izbie przyjęć i zostałem skierowany do szpitala. W chwili przyjęcia miałem z odchyleń w badaniu oczopląs przy patrzeniu w stronę lewą. W szpitalu miałem zrobione MR-głowy i punkcje kręgosłupa-(rodzaj badań Borelioza z Lyme – surowica krwi i płyn mózgowo – rdzeniowy oraz prążki oligo klonalne – wyniki ujemne, prawidłowe). Od czerwca jak trafiłem do szpitala miałem do października mocne zawroty – zaburzenia głowy ze słabszym widzeniem, (na 4 miesiące – 3 miesiące mi się kręciło, czasami nie mogłem wyjść z domu, bo takie zaburzenia miałem w głowie), od połowy października z tygodnia na tydzień poprawa samopoczucia, lżejsze objawy. Teraz w grudniu lepiej się czuję, chociaż czuje się osłabiony, ogumiały czasami zamroczony, a zawroty głowy mam chwilowe, ale tylko przy wysiłku albo. Nieraz jak się schylę, a nie mam już problemów ze wzrokiem (jak wcześniej przy objawach zaburzenia miałem wrażenie jak bym miał zeza). Wyniki moich badań Badania MR z czerwca 2015. „widoczne są rozsiane ogniska hyperintesywne w obrazach T2 zależnych oraz Flair, o cechach rozsianych ognisk demielinizacyjnych, obraz sugeruje cechy procesu SM. Po badaniu środka kontrastowego nie uzyskano cech paralogicznego wzmocnienia. Na podstawie Angio – MR nie stwierdza się objawów maltormacji naczyniowej ani cech niedrożności naczyń tętniczych koła Willisa… Badania MR z września 2015. „Badania MR mózgowia wykazały w istocie białej i podkorowej rozsiane (co najmniej 20) hyperintesywne ogniska. Max. Wielka 10mm. Nie wykazujące restrykcji dyfuzji i wzmocnienia kontrastowego. Większość tych ognisk ułożona jest prostopadle do, do ciała modzelowatego. W strukturach tylnego dołu czaszki zmian ogniskowych nie stwierdza się. Brak danych dla efektu masy i paralogicznego wzmocnienia kontrastowego. Ciało modzelowate jednorodne. Sekwencja DWI (dyfuzja) nie wykazuje świeżych ognisk pozawałowych. Sekwencja HEMO(podtność magnetyczną nię wykazuje pokrwotocznych depozytów hemosyderyny. Uwidocznione odcinki nerwów czaszkowych w sekwencji TRUFI bez uchwytnych zmian morfologicznych – nie stwierdza się cech procesu wypierającego, ani obecności aktywnych plag demielinizacyjnych. Układ komorowy i przestrzenie planowe zewnętrzne w granicach normy. Ogniska mogą odpowiadać zmianom demielinizacyjnych (decyduje obraz kliniczny) aktywnych plag nie stwierdza się„. Inne badania: USG doppler tetnic szyjnych i kręgowych w normie. Zdjęcie kręgosłupa szyjnego – dyskretne zmiany w zwyrodnieniowe w stawach Luschki, wysokość kręgów i szerokość przestrzeni w normie. Wit B12 w normie, TSH w normie. Od września stopniowo coraz częściej zacząłem czuć szum-pisk w uszach, a teraz słyszę cały czas i od jakiegoś czasu czuje jak bym miał po prawej stronie nadwyrężoną szyję i lekko mnie pobolewa prawy bark. 1. Czy te zmiany diagnozują na pewno chorobę SM. Czy mogą być inne przyczyny tych zmian? 2. Czy te szumy-piski mogą być powikłaniami tej choroby, czy to problemy laryngologiczne? 3. Czy uczucie nadwyrężenia prawej części szyi i lekki ból w barku może być z powodu SM? 4. Czy powinienem zrobić jakieś jeszcze badania?
Szanowny Panie,
odpowiadam po kolei na zadane pytania. 1) przyczyn może być więcej, konieczna jest konsultacja neurologiczna, 2) te ,,szumy-piski" są problemem, który zdecydowania wymaga opinii laryngologa, 3) opisane objawy nie mają związku z SM. 4) Jeżeli nie uzyska Pan pomocy, proszę zatelefonować. Andrzej Żytkowski

Rozpoznanie SM stawia się na podstawie zmian w badaniu MRI, objawów klinicznych oraz badania pacjenta. Rozpoznanie to ma ściśle ustalone kryteria. Nigdy nie można postawić rozpoznania SM na podstawie samego rezonansu.
W MRI zmiany demielinizacyjne ( jest to określenie rodzaju zmian a nie choroby) by świadczyły o SM muszą też spełniać określone kryteria tj rozsiania w czasie i/lub przestrzeni.
W przypadkach niejasnych należy wykonać diagnostykę różnicującą, tj w kierunku chorób które w MRI dają podobny obraz jak SM.
Zdarza się też, zmiany o typie demielinizacji wykrywa się przypadkowo, co poniekąd związane jest z większa dostępnością badań MRI, nie świadczą one o chorobie i jako takie po prostu sobie są do końca życia ( nazywa to się RIS).

Diagnosta i postawienie rozpoznania wymaga czasem dużej wprawy i powinien to zrobić neurolog mający doświadczenie w diagnostyce i leczeniu SM.